Podczas gdy ESET kierując się korzyściami marketingowymi, wprowadził w ubiegłym roku do swojego portfolio nowy produkt – ESET Internet Security, to producent Emsisoft rezygnuje z tak zwanego pakietu „internet security” – od 1 października 2017 roku Emsisoft Internet Security połączy się z Emsisoft Anti-Malware.
Z technicznego punktu Emsisoft Internet Security oraz Emsisoft Anti-Malware bazują na tym samym kodzie, tych samych plikach aktualizacyjnych i tych samych bazach wirusów. Z perspektywy marketingowej Emsisoft Internet Security został zaprojektowany jako rozszerzenie zestawu funkcji dostępnych w Emsisoft Anti-Malware. Jedyną różnicą pomiędzy tymi produktami był składnik zapory internetowej.
Emsisoft Anti-Malware z firewallem
Naszym zdaniem powody rezygnacji z pakietu Internet Security i dołożenie składnika zapory do Emsisoft Anti-Malware są marketingowo-techniczno-finansowe – producent chce utrzymywać tylko jeden produkt zamiast dwóch o identycznym kodzie.
Podczas gdy Emsisoft Internet Security był zdecydowanie wartościowym produktem w latach poprzednich, uważamy, że niezależnie od korzyści, w dzisiejszych czasach firewall pełni w ochronie bardzo małą funkcję.
Producent wyjaśnia na blogu, że ich decyzja podyktowana tym, że firewall w blokowaniu ataków nie zapewnia już takiej wartości jak kiedyś.
Kiedy Microsoft zaprezentował zaporę systemu Windows w dodatku Service Pack dla systemu Windows XP była to trochę żenująca wydajność – oprogramowanie nie było zbyt dobre. Ale wraz z wydaniem systemu Windows 7 zapora systemu Windows zaczęła wykonywać swoją pracę znacznie skuteczniej. Natomiast najnowsza wersja systemu Windows 10 robi wszystko, czego można oczekiwać od zapory sieciowej. Jedynym wadą tej architektury jest to, że reguły zapory mogą być dowolnie edytowane przez każdego użytkownika lub oprogramowanie, które posiadają wymagany poziom uprawnień. Innymi słowy, jeśli złośliwe oprogramowanie, które działa w komputerze może przejąć kontrolę nad firewallem. To jeden z głównych powodów, aby ciągle utrzymywać nasz własny składnik zapory.
Od 1 października 2017 roku funkcję „firewallu” w programie Emsisoft Anti-Malware będzie pełnił składnik blokera behawioralnego (Behavior Blocking) – podczas próby dostępu nierozpoznanej aplikacji do sieci zostanie wyświetlony komunikat ostrzegawczy. Technologia blokera behawioralnego pozwala również blokować próby manipulowaniem regułami zapory systemu Windows.
Zmiany od 1 września 2017
- 1 września 2017 roku Emsisoft Anti-Malware otrzyma aktualizację wprowadzającą nowy moduł – Windows Firewall Fortify.
- 1 października 2017 roku z rynku zniknie Emsisoft Internet Security.
- Użytkownicy, którzy posiadają licencje na pakiet Emsisoft Internet Security, nic nie muszą robić. Ich oprogramowanie automatycznie zaktualizuje się do Emsisoft Anti-Malware, co więcej okres ważności klucza wydłuży się o połowę: na przykład, zakupiona licencja na 12 miesięcy wydłuży się o kolejnych 6 miesięcy bez dodatkowych kosztów.
Wszystkim tym, którzy podzielają opinię producenta Emsisoft (iż firewall pełni znikomą funkcję w ochronie) polecamy zapoznanie się z testem sprawdzającym ochronę przed atakami drive-by download: kiedy program zabezpieczający ma do czynienia z nieznanym złośliwym oprogramowaniem, bardzo często ostatnią linią obrony wykrywającą atak jest firewall.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy