Amerykański Federalny Sąd Okregowy w Nowym Jorku oskarżył 14 spółek i osób fizycznych o sprzedaż konsumentom narzędzi i programów antywirusowych, pomimo, że ci nie potrzebowali takiej ochrony. Na początku tego miesiąca ten sam sąd wydał wyroki wobec oskarżonych i wyznaczył zapłatę grzywny w wysokości 5 100 000 dolarów.
Firmy te znane są pod nazwą Pecon Software, PCCare247, Marczak, Laskshmi Infosoul Services i inni.
Według Federalnej Komisji ds. handlu, firmy te zatrudniały telemarketerów, którzy w wielu krajach (w tym w Stanach Zjednoczonych) oszukiwali konsumentów celowo wprowadzając ich w błąd i proponowali zakup narzędzi antywirusowych marki takich firm jak: Microsoft, Dell, McAfee i Norton do pozbycia się rzekomo złośliwego oprogramowania z komputera. Ceny wynosiły od 49 do 450 dolarów. Szacuje się, że oszukano w ten sposób dziesiątki tysięcy konsumentów.
W 2012 roku Federalna Komisja ds. handlu (Federal Trade Commission) ogłosiła, że jej śledztwo doprowadziło do złożenia skargi na wyżej wymienione przedsiębiorstwa. W tym roku, sędzia federalny w Nowym Jorku orzekł, że majątek oskarżonych ma być czasowo zamrożony w celu zabobieżenia dalszych oszustw. Obecnie sąd zdecydował się na zmianę kary i wyznaczył 5 100 000 dolarów grzywny, którą argumentował trwałym zakazem wykonywania wszelkich usług pomocy technicznej związanej z ochroną komputera. Ponadto, sąd w Nowym Jorku, oszukańczym firmom i osobom zakazał kontynuowania takich zwodniczych praktyk i sprzedaży informacji uzyskanych od ofiar.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy