AVG oprócz wersji skierowanych do użytkowników domowych oferuje również ochronę stacji roboczych, którymi można zarządzać poprzez panel administratora AVG Admin Console. Wersję 2013 dla użytkowników domowych zrecenzowaliśmy tutaj. Natomiast produkty z linii 2013 dla biznesu pojawią się w styczniu 2014 roku. Jednak czym jest właściwie program AVG Admin Console? To nic innego jak interfejs zdalnego zarządzania stacjami roboczymi. Pomaga administratorowi sieci kontrolować konfigurację i stan stacji roboczych, a także zdalnie wykonywać na nich różne operacje. Z poziomu konsoli można wykonywać następujące zadania:
- monitorować stan modułów na stacjach roboczych,
- definiować ustawienia stacji roboczych,
- przeglądać wyniki skanowania,
- zdalnie uruchamiać skanowanie lub aktualizację na stacjach roboczych,
- publikować aktualizacje w obrębie sieci lokalnej,
- uzyskać dostęp do przechowalni wirusów (kwarantanna) na stacjach roboczych,
- wyświetlać pliki dziennika Zapory.
AVG oferuje również:
- Monitor systemu, dzięki któremu wyświetlimy informacje dotyczące wszystkich uruchomionych procesów,
- Integrację z Active Directory, dzięki której możliwe jest monitorowanie i zarządzania siecią,
- Okno przeglądu stacji roboczych,
- Raporty HTML, raporty graficzne,
- Możliwość przeglądania i drukowania wyników testów,
- Przycisk wyłączający ochronę,
- Konfigurowalne okna dialogowe informujące o wygaśnięciu licencji,
- Możliwość dostosowania czasu aktualizacji,
- Widżet dla administratora, który pozwala na szybki przegląd zużycia zasobów serwera, informuje o niezgodnych stacjach roboczych i umożliwia szybkie przejście do konsoli,
- Przycisk Auto-Fix, który naprawia błędy na pojedynczych komputerach,
- Menedżer autostartu
AVG Admin Lite
Program AVG Admin Lite stanowi uproszczoną wersję Instalacji zdalnej AVG. Zawiera tylko uproszczonego kreatora wdrażania serwera AVG Admin Server oraz kreatora instalacji sieciowej. Nie jest w nim dostępna żadna konsola sterowania (czyli AVG Admin Console) ani zaawansowane opcje.
- Kreator wdrażania serwera AVG Admin Server Lite – pozwala tylko na wdrożenie roli UpdateProxy.
- Kreator instalacji sieciowej systemu AVG Lite – pozwala tylko na utworzenie skryptu instalacyjnego systemu AVG.
Jeśli chcemy zainstalować funkcje serwera AVG Admin Lite i korzystać z nich, należy najpierw wybrać opcję Instalacja minimalna podczas procesu instalacji produktu AVG Internet Security Business Edition 2012.
Konsola administracji cz.1
Baza AVG DataCenter składa się z bazy danych i serwera AVG Admin Server. Serwer AVG Admin Server pełni rolę pośrednika pomiędzy bazą AVG DataCenter a stacjami roboczymi. Natomiast Admin Console korzysta z serwera Admin Server przy dostępie do DataCenter oraz do scentralizowanych ustawień stacji roboczych i parametrów systemowych. Stacje robocze kontaktują się z serwerem Admin Server, aby odczytać parametry instalacji oraz zapisywać bieżące ustawienia i wyniki skanowania w bazie DataCenter.
Serwer AVG Admin Server może również działać jako lokalne źródło aktualizacji. Administrator może również generować raporty graficzne, jednak aby to zrobić, należy zainstalować odpowiedni składnik na komputerze, na którym zainstalowano serwer AVG Admin Server, oraz na każdym komputerze, na którym instalowana jest konsola administratora.
Centralnie zarządzane aktualizacje:
Wszystkie stacje robocze AVG w sieci mogą być aktualizowane dzięki konsoli administratora – Admin Console. Poza standardowymi funkcjami program AVG Internet Security Business Edition 2012 może obsługiwać również następujące składniki (ich konfiguracja jest dostępna bezpośrednio w konsoli AVG Admin):
- Ochrona Anti-Spam
- Ochrona Anti-Spyware
- Zapora sieciowa
- Ochrona Sieci
- Technologia LinkScanner
- Ochrona Anti-Rootkit
W przypadku stacji roboczych z zainstalowaną zaporą sieciową, konieczne będzie zezwolenie na korzystanie z pewnych portów oraz skonfigurowanie określonych funkcji systemowych, aby zdalna instalacja programu AVG była możliwa.
Konsola administracji część 2
Konsola AVG Admin umożliwia również centralną administrację dla wszystkich stacji roboczych a także dla pojedynczego komputera. Program oferuje szeroką gammę opcji do konfiguracji.
- Synchronizuj konfigurację co: – to interwał automatycznej synchronizacji. Dana stacja robocza będzie próbowała przeprowadzić synchronizację co określony czas, tj. będzie próbowała sprawdzić, czy dostępne są nowe dane.
- Pobierz wiadomości z serwera co: – określa, jak często konsola AVG Admin Console ma wysyłać żądania pobrania wiadomości z serwera.
- Opóźnienie przetwarzania żądań oczekujących po uruchomieniu stacji roboczej – czyli, jak długo serwer AVG Admin Server ma czekać przed rozpoczęciem przetwarzania żądań oczekujących na stacji roboczej, która stała się dostępna.
- Synchronizuj ustawienia Zapory oraz Synchronizuj ustawienia Menedżera alarmów – AVG zaleca wyłączenie tych opcji, aby zredukować przepływ danych i odciążyć pasmo, jeśli z w/w opcji nie chcemy korzystać.
Konsola administracji cz.3
Podobnie jak ustawienia dotyczące modułów antywirusowych, antyspamowych oraz auto-aktualizacji, konsola AVG Admin Center umożliwia również kontrolę nad zaporą sieciową na każdej stacji roboczej poprzez grupowe lub indywidualne ustawienia.
Podsumowanie
Mimo, że wersja produktów AVG 2013 jest już od dobrych kilku tygodni dostępna, to nadal produkty z linii 2012 są najlepsze dla administratorów i ochrony stacji roboczych w firmach. Trendy w produktach dla biznesu nie zmieniają się tak szybko jak dla użytkowników domowych. Tutaj liczy się stabilność, wydajność, funkcjonalność i nie ma miejsca na eksperymentowanie.
Recenzowana wersja 2012 jest bardzo „lekka” i z pewnością sprawdzi się na słabszych komputerach. AVG poinformowało AVLab, że nowe wersje produktów Business Edition 2013 planują wydać w styczniu 2014 roku. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość, zważywszy na to, że wersja Internet Security 2013 w naszym teście wydajnościowym okazała się używać znikomą ilość zasobów systemowych. A jeśli chodzi o ochroną antywirusową – aktualne wyniki możecie śledzić w naszym Laboratorium Antywirusowym w sekcji LabAV.
Wady
- brak
Zalety
- stabilność oprogramowania
- mały wpływ na zasoby komputera
- wysoka skuteczność w zwalczaniu wirusów
- widżet dla administratora
- Auto-Fix dla stacji roboczych
- łatwa instalacja i wdrożenie
Za stabilność, małe obciążenie zasobów komputera, za dużo opcji konfiguracyjnych, za polską pomoc techniczną i rozbudowaną dokumentację techniczną oraz za zautomatyzowane i łatwe wdrożenie, polecamy!
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy