Coraz popularniejsze nad Wisłą zakupy online, choć szybkie i wygodne, mogą stać przyczyną porcji niezłych kłopotów. To co może wydawać się wygodne dla jednych, staje się niebezpieczne dla innych. Dzieje się tak, ponieważ zakupy przez internet niosą ze sobą pewne ryzyko:
Oszustwa z kartami kredytowymi – głównie poprzez dokonywanie płatności na niezabezpieczonych stronach internetowych,
Fałszywe sklepy internetowe – w tym nielegalne witryny i nieprawdziwe oferty e-mail,
Mylne opisy przedmiotów – gdy otrzymany przez użytkownika produkt nie pasuje do opisu ze strony internetowej,
Śledzenie działalności internetowej poprzez „zombie cookies”, które powodują wyświetlanie reklam w przeglądarce użytkownika.
Pomimo tego, iż bycie świadomym tych zagrożeń jest sprawą bardzo istotną, to z pewnością nie powinny one powstrzymywać użytkownika przed zakupami online w ogóle. Postępowanie według naszych 10 złotych rad powinno pomóc każdemu w trzymaniu się od niebezpieczeństw z daleka. Oto nasze wskazówki:
Zasada nr 10: Rozeznaj się
Zamawiaj produkty tylko w znanych sklepach internetowych. Poszukaj kilku informacji, które pomogą Ci zatwierdzić wiarygodność sklepu, w którym zamierzasz robić zakupy. Można to uczynić, wyszukując opinie o danym sklepie i jego produktach, a także weryfikując adres i numer telefoniczny danej firmy. Sprawdź czy adres jest pełen, czy znajduje się na stronie NIP oraz KRS
Zasada nr 9: Nie ufaj niespodziewanym wiadomościom e-mail
Oszuści wykorzystują naiwność osób, które odpowiadają na fałszywe wiadomości e-mail. Jeżeli kiedykolwiek otrzymasz wiadomość e-mail od firmy, której ofert nie subskrybujesz, po prostu ją skasuj. Nie warto ryzykować, tym bardziej dlatego, że tego typu wiadomości e-mail mogą zawierać linki do zainfekowanych stron.
Pamiętaj też, żeby nigdy nie wyjawiać szczegółów swojej karty kredytowej jakiejkolwiek firmie poprzez wiadomość zwrotną e-mail. Pomyśl nad inną formą płatności w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa.
Zasada nr 8: Nie klikaj w co popadnie!
Nie klikaj bezmyślnie w każdy link, który zobaczysz w swojej skrzynce odbiorczej, reklamie, Tweeterze czy też Facebook’u – chyba, że jesteś w 100% przekonany o jego wiarygodności. Oferty będące zbyt piękne, żeby być prawdziwe, zazwyczaj takie nie są, a cyberprzestępcy używają ich jako przynęty do kliknięcia w niebezpieczny link.
Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem, jest najechanie wskaźnikiem myszy lub przytrzymanie palcem odnośnika w przypadku korzystania z urządzenia mobilnego. Pozwoli to na wyświetlenie adresu, do którego prowadzi link i zdecydowanie czy naprawdę chcemy się tam udać.
Zasada nr 7: Szukaj oznak bezpieczeństwa
Jeżeli zamierzasz podać w sklepie online swoje dane osobowe, dobrze było by wiedzieć jak wygląda bezpieczna strona internetowa. Szukaj następujących rzeczy:
- symbol kłódki w pasku adresu przeglądarki internetowej,
- adres strony rozpoczynający się od “https://” – literka “s” informuje o bezpiecznym połączeniu,
- pasek adresu lub nazwa strony w kolorze zielonym.
Jeżeli strona nie posiada żadnej z powyższych informacji, nie wprowadzaj na niej swoich danych.
Upewnij się również, iż przekierowano Cię do odpowiedniego systemu płatności. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj powtórzyć całą procedurę.
Zasada nr 6: Strzeż się niezabezpieczonych sieci WiFi
Korzystanie z publicznych sieci bezprzewodowych do zakupów przez internet (oraz do bankowości online) na pewno pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu, lecz w niektórych przypadkach może kosztować Cię dużo pieniędzy! Zastanów się dobrze, zanim użyjesz jakiejkolwiek niezabezpieczonej sieci do wykonania ważnej transakcji.
Zasada nr 5: Używaj różnych haseł
Niektóre strony internetowe, proponują użytkownikowi założenie własnego konta, tak aby w przypadku ponownego korzystania z serwisu, nie musiał on wprowadzać swoich danych osobowych jeszcze raz. Mimo tego, iż może to zaoszczędzić odrobinę czasu (szczególnie wtedy, gdy użytkownik ma zamiar korzystać z danego sklepu w przyszłości), raczej powinniśmy unikać takich opcji.
Jeżeli strona nie pozostawia nam wyboru i jesteśmy zmuszeniu do założenia takiego konta,upewnijmy się, że używamy do tego całkowicie nowego i unikalnego hasła, które nigdy wcześniej nie było nigdzie stosowane.
Zasada nr 4: Zawsze sprawdzaj szczegóły zamówienia
Przed potwierdzeniem płatności, sprawdź jeszcze raz wszystkie szczegóły zamówienia, w tym:
- Koszty wysyłki i obsługi
- Termin płatności (przed czy po wysyłce)
- Termin wysyłki przedmiotu
- Możliwość śledzenia lokalizacji przesyłki
- Możliwość zwrotu przedmiotu (oraz kto ponosi koszty przesyłki)
W przypadku zakupów na zagranicznych stronach internetowych, sprawdź wcześniej walutę w jakiej będziesz płacić, kurs tej waluty oraz wszelkie jakie będą nałożone na towar w czasie przesyłki.
Ważne jest także wiedzieć, co dokładnie zamawiasz i jakie są tego wymiary. Szkoda było by otrzymać przedmiot, który w rzeczywistości jest o wiele za mały lub za duży, w porównaniu to tego co sobie wyobrażaliśmy. Opłaca się dokładnie przeczytać opis produktu i nie ufać wyłącznie zdjęciom, ponieważ mogą być one złudne.
W końcu, zachowaj ostrożność podczas wprowadzania danych w trakcie zakupu. Upewnij się, że ilość, kod produktu oraz Twoje dane adresowe są poprawne. Zawsze przejrzyj te dane jeszcze raz, przed potwierdzeniem zamówienia.
Zasada nr 3: Nie wyrzucaj potwierdzenia zakupu
Mimo tego, iż zakupy przez internet nie zapewnią nam żadnej fizycznej formy potwierdzenia, nie oznacza to, że nie powinniśmy prowadzić elektronicznego rejestru zamówień.
Nie można polegać jedynie na wiadomości e-mail zawierającej rachunek wystawiony przez sklep. W praktyce, dobrze jest wydrukować sobie potwierdzenie, którym to może być na przykład strona zawierająca treści takie jak „Dziękujemy za zakup” lub „Potwierdzenie zamówienia”. Będzie to dowód Twojej transakcji, zawierający też adres strony internetowej, który może się przydać później jako podstawa do wszelkich reklamacji.
Po zakupie, sprawdź dokładnie stan swojego konta, aby upewnić się, że pobrana została z niego prawidłowa kwota.
Zasada nr 2: Korzystaj z karty płatniczej (to bezpieczniejsze niż myślisz)
Wiele osób może być zdziwione faktem, iż płacenie kartą kredytową zapewnia większe bezpieczeństwo niż pozostałe metody płatności. Spowodowane jest to tym, że środki pieniężne nie są pobierane bezpośrednio z konta bankowego użytkownika, a w przypadku oszustwa, właściciel karty tak naprawdę nic nie traci. Wystarczy bowiem skontaktować się ze swoim bankiem, aby dokonać cofnięcia płatności. Wydawcy kart kredytowych oraz banki są w tej kwestii bardzo pomocne.
Zaleca się również korzystanie z osobnej karty kredytowej do zakupów przez internet. Pozwoli to na zmniejszenie skutków ewentualnego oszustwa i ułatwi śledzenie zamówienia.
Jeżeli nie używasz kart kredytowych, system PayPal jest innym bezpiecznym systemem płatności, który możesz wykorzystać.
Unikaj stron, które nalegają na dokonanie płatności w mało znanych systemach płatności lub wyłącznie poprzez przelew bankowy. Często jest to znak, iż nie działają one zgodnie z prawem i zapewne będą przyczyną oszustwa!
Zasada nr 1: Zabezpiecz swój komputer oraz urządzenia mobilne
Największy wpływ na bezpieczeństwo zakupów przez internet ma bez wątpienia komputer lub urządzenie mobilne, z którego korzystasz. Upewnij się, że posiadasz odpowiedni pakiet ochrony antywirusowej. Przestrzegając tych 10 prostych zasad, poczujesz się bardziej pewny i bezpieczny w świecie internetowych zakupów.
źródło: AVG
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy