Fortinet, globalny dostawca zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa, znany nie tylko jako producent serii UTMów i firewalli nowej generacji FortiGate, ale także z klienta antywirusowego, który na stacjach (Windows, Mac OS X) i urządzeniach przenośnych (Android, iOS) rozszerza możliwości działania FortiGate. Komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony, mogą być lokalnie lub zdalnie zarządzane i kontrolowane według zdefiniowanej polityki bezpieczeństwa i zasad dostępu do zasobów. W dodatku, FortiClient dystrybuowany jest bez opłat licencyjnych, oznacza to, że za pomocą tego programu możesz chronić swoje komputery i urządzenia w firmie, jak i w domu – zupełnie za darmo. Jeżeli planujesz zarządzać ustawieniami FortiClient za pomocą posiadanego FortiGate, możesz to robić bez dodatkowych opłat dla 10 użytkowników. Zarządzanie większą ilością wymaga licencji dla FortiGate.
Możliwości FortiClient 5.2
Należy wiedzieć, że FortiClient od początku zaprojektowany był w celu zwiększania ochrony firmowych stacji roboczych. Dzięki synergicznemu połączeniu lokalnego antywirusa i urządzenia FortiGate, FortiClient przyspieszy zarówno swoje skanowanie heurystyczne jak i wykrywanie anomalii sieciowych, zapewniając jednocześnie wydajność i bezpieczeństwo komputerów.
Jeśli chodzi o wersję bez FortiGate, „okrojony” FortiClient nie musi „kłaniać” się swoim płatnym odpowiednikom. Nawet podstawowe funkcjonalności zapewniają ochronę na wysokim poziomie, którego mogą pozazdrościć inni producenci oprogramowania antywirusowego.
FortiClient zarówno w połączeniu z FortiGatem, jak i bez niego regularnie dostaje aktualizacje z labu FortiGuard.
FortiClient w połączeniu z FortiGate zapewnia:
- Usuwanie wirusów przed pełną instalacją FortiClienta,
- Ochronę antywirusową bazującą na 3 rodzajach sygnatur. Ich zakres w poszczególnych bazach jest uzależniony od aktualnej aktywności wirusów w sieciach. Baza zwykła – adresuje obecnie aktywne zagrożenia. Extended – starsze i ostatnio aktywne zagrożenia. Extreme – wszystkie pozostałe zagrożenia, także historyczne. Bazy Extended i Extreme mogą być używane np. podczas pełnego skanowania systemu. Ustawień dokonuje się w pliku konfiguracyjnym. File – Settings, Backup – zapisz plik, wprowadź w nim zmiany i zaimportuj – Restore.
- IPSec oraz SSL-VPN – szyfrowaną komunikację,
- Web Filtering – filtrowanie http + kategoryzację stron,
- App Firewall – firewall aplikacyjny,
- Vulnerability Scan – skaner podatności,
- WAN Optimization – optymalizator sieci WAN,
- IPS bazujący na aplikacyjnym firewallu,
- On-net and Off-net Location based Behaviour – automatyczny wybór aktywnej konfiguracji w zależności od stanu połączenia między FortiGate – FortiClient,
- Client Customization & Rebranding – dostosowywanie GUI (np. zmiana logo, kolory interfejsu, etc),
- UI Support for Advanced VPN Configuration Options – możliwość graficznej konfiguracji zaawansowanych opcji VPN,
- Single Sign-ON Agent Support – agenta SSO (Single Sign-On).
FortiClient 5.2 bez FortiGate to:
- Ochrona antywirusowa i wykrywanie grayware (adware, riskware),
- Ochrona przed stronami ze szkodliwą zawartością,
- Ochrona przed phishingiem,
- Ochrona przed spamem,
- „Kontrola rodzicielska” bazująca na kategoryzacji stron.
Testy
- Aby sprawdzić skuteczność programu w czasie rzeczywistym:
Odwzorowaliśmy środowisko użytkownika: Windows 7 SP1 + ważne aktualizacje na dzień 1 września, MS Office 2013, Java, Adobe Flash, Adobe Reader, Mozilla, Chrome, Thunderbird, CCleaner i inne. Wszystkie programy były aktualne. FortiClient 5.2 był zainstalowany i korzystał z ustawień przygotowanych przez producenta. W naszych testach program antywirusowy od początku może korzystać ze swojego całego arsenału obronnego.
Tradycyjnie test podzielony był na 3 części. W części pierwszej sprawdzamy skuteczność ochrony programu przed zagrożeniami z internetu. Wybraliśmy 40 linków prowadzących do malware i każdy z nich został otworzony. FortiClient 5.2 zablokował wszystkie złośliwe hosty 40/40 już na samym początku.
Antywirus bierze udział w kolejnych etapach, jeśli nie zablokuje zagrożenia a zainfekowany plik zostanie pobrany na dysk użytkownika. Tutaj liczy się detekcja sygnaturowa plików (skanowanie on-access). W ostateczności, w ostatniej części testu uruchamiamy niewykryte pliki z części drugiej. Ostatni etap testu to też ostatnia linia obrony – ochrona proaktywna (a więc monitory behawioralne, HIPSy, sandboxy, itp).
- Test na wykrywanie phishingu:
Do testu wybraliśmy 20 linków prowadzących do fałszywych stron: banków, systemów płatności, usług online (dyski internetowe, poczta). Linki nie były starsze niż 48 godzin. FortiClient 5.2 zablokował 18/20.
- Test wydajnościowy
Aby sprawdzić wykorzystanie pamięci RAM i CPU przez Fortinet FortiClient 5.2 w wirtualnym systemie Windows 7 x32 + SP1 z ważnymi poprawkami na dzień 1 września 2014 + opcjonalne aplikacje takie jak: MS Office 2013, Java, Adobe Flash, Adobe Reader, Mozilla, Chrome, Thunderbird, CCleaner i kilka innych mniejszych programów, zmierzyliśmy podczas działania jałowego i skanowania zużycie zasobów przez procesy programu antywirusowego.
Wykres przedstawia wykorzystanie zasobów przez wszystkie procesy potrzebne do działania FortiClienta.
CPU [ % ] | RAM [ ~MB ] |
---|---|
0,141 | 71 |
Wykres przedstawia wykorzystanie zasobów przez wszystkie procesy potrzebne do działania i skanowania systemu przez FortiClienta.
Ilość potrzebnych MB może różnić się od tego, czy uruchomiony jest interfejs aplikacji (proces FortiClient.exe). Gdyby go wyłączyć, ilość ramu spadłaby do około 73-74 MB.
CPU [ % ] | RAM [ ~MB ] |
---|---|
1,396 | 86 |
Podsumowanie
Użytkowniku: jeśli stajesz przed wyborem darmowego programu do zabezpieczenia swojego komputera, możesz wypróbować FortiClienta. Jego ochrona przeglądarki jest na najwyższym poziomie, dodatkowo, gdy jesteś rodzicem / opiekunem dostajesz do rąk narzędzie Web Security, które pomoże Ci blokować wybrane kategorie stron z nieodpowiednimi treściami dla Twojego dziecka. Ochrona antywirusowa również stoi na wysokim poziomie – i nie musisz martwić się o wydajność aplikacji. FortiClient jest „lekki”.
Do minusów zaliczyć trzeba bardzo długie pierwsze pobieranie sygnatur. Gdy to już przetrwasz, jest już z górki. Pamiętaj też, że jedynym i największym minusem FortiClienta 5.2 jest brak firewalla. Gdyby producent udostępnił go w przyszłości, wszyscy otrzymalibyśmy jeden z lepszych darmowych programów antywirusowych / internet security.
Program pobierzesz ze strony: http://www.forticlient.com/
Fałszywy alarm? FortiClient zablokował Ci stronę i nie wiesz jak ją otworzyć? W [ tym ] poradniku dowiesz się jak to zrobić.
FortiClient 5.2 to jedno z lepszych darmowych rozwiązań, które możesz wykorzystać do ochrony swojego domowego komputera. A jeśli prowadzisz małą firmę nie musisz obawiać się o licencjonowanie produktu, ponieważ FortiClienta możesz zainstalować na wszystkich komputerach za darmo.
Zobacz test najnowszej wersji FortiClient 5.4
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy