Marken Systemy Antywirusowe – polski dystrybutor oprogramowania antywirusowego Bitdefender na swojej stronie internetowej podaje, że producent wprowadza na rynek urządzenie o nazwie Bitdefender BOX, które ma zastąpić tradycyjne programy antywirusowe (ale jeszcze nie w 100%). Bitdefender BOX wyposażony został w mikroprocesor Single-Core 400 MIPS, 16 MB pamięci Flash, 64 MB pamięci RAM DDR2, dwa porty Ethernet 10/100 oraz wbudowaną kartę bezprzewodową o standardach 802.11b/g/n.
Jak podaje producent – Bitdefender BOX docelowo ma zastąpić domowy router i programy antywirusowe lub obok tradycyjnego routera ma pełnić rolę strażnika ruchu sieciowego zapobiegając włamaniom ze strony hakerów i złośliwego oprogramowania. Czy urządzenie się przyjmie? Na razie ciężko to przewidzieć. Bitdefender BOX ma przechwytywać i skanować tylko podstawowe części pakietów danych, które płyną do i z sieci, w celu identyfikacji pakietów za pomocą chmury Bitdefender znanych i szkodliwych wzorców.
Jak informuje Marken, Bitdefender BOX w pierwszej kolejności będzie sprzedawany w Ameryce Północnej (USA), przedsprzedaż ruszy w połowie grudnia, a oficjalne kanały sprzedażowe zostaną otwarte w 2015 roku. Na razie nic nie wiadomo o wprowadzeniu rozwiązania na rynek europejski, tym bardziej na polski.
Tak czy inaczej urządzenie Bitdefendera nie będzie pionierem na rynku klienckim i SOHO, jako pierwszy z nielicznych był Asus, który na swoich routerach wdrożył oprogramowanie Trend Micro Smart Home Network Solution. Istnieją również inne rozwiązania producentów antywirusowych pełniące rolę bramy sieciowej oraz zunifikowanych systemów do ochrony sieci korporacyjnej. W kwestii użytkowników domowych, o ile połączenie sił Trend Micro i Asusa mają jakiś sens (jedno urządzenie), o tyle rozwiązanie Bitdefendera na tą chwilę nie wygląda przekonująco. Cena jak na polskie realia również nie zachwyca (z Asuem jest podobnie). Przewidywany koszt takiego urządzenia to $199, co przy kursie 3,30 zł za jednego dolara daje około 660 złotych. Cena obejmuje sprzęt oraz roczną subskrypcję. Użytkownik będzie musiał zapłacić dodatkowe $99 za każdy następny rok użytkowania. Cena jest niezależna od ilości chronionych urządzeń. To drogo, tym bardziej, że za połowę tej ceny można już kupić bardzo wydajne i funkcjonalne routery domowe.
Co to ma wspólnego z zastąpieniem antywirusa?
Niewiele. O ile szkodliwy ruch wychodzący i przychodzący może być wycinany, o tyle i tak nie zastąpi to w pełni programu antywirusowego. Bitdefener BOX wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale dla Internetu Wszechrzeczy (Internet Rzeczy / Internet of Things / IoT). Sieci domowe coraz częściej zawierają inne inteligentne urządzenia takie jak telewizory, konsole do gier, centra multimedialne, kamery IP, urządzenia pamięci masowej, inteligentne pralki, lokówki, systemy grzewcze, oświetlenie i wiele innych. Wiele z tych urządzeń może zostać zawirusowana lub zaatakowana z zewnątrz. W takim przypadku szczególnie ważna będzie dogłębna analiza pakietów oraz wsparcie producentów i aktualizowanie firmware urządzeń.
Jak to ma działać?
Bitdefender BOX będzie identyfikował połączenia do złośliwych URL-i i adresów IP znajdujących się na czarnych listach. Podobnie zostaną zablokowane złośliwe oprogramowanie i nieautoryzowane pakiety przychodzącye, które mogłyby wskazywać na ataki i inne potencjalne zagrożenia. BOX nie będzie robić nic więcej poza skanowaniem ruchu sieciowego.
Wraz z zakupem licencji na Bitdefender BOX, producent deklaruje, że dostarczy również lekkie oprogramowanie antywirusowe w formie agentów dla systemów Windows, Mac i Android, które będą się komunikować z BOX i działać jako zamiennik programów antywirusowych. Aplikacje te będą mogły wykryć, czy system operacyjny jest aktualny, a w razie braków zaproponuje wdrożenie poprawek. Dodatkowo, wykorzystując chmurę Bitdefendera agenty będą monitorować wszystkie działające aplikacje. Ilość chronionych urządzeń przez agenty będzie nieograniczona.
Co z ochroną poza LAN-em?
Kiedy komputer będzie poza siecią domową, za pomocą agenta będzie można ustanowić połączenie VPN przechodzące przez Bitdefender BOX. Dzięki temu cały ruch będzie analizowany pod kątem zgodności nawet poza domem. Zwiększy to ochronę przed podsłuchiwaniem i modyfikacją przesyłanych wiadomości, na którą narażony jest użytkownik po podłączeniu do niezabezpieczonych sieci i publicznych hotspotów Wi-Fi. W przyszłości Bitdefender planuje wdrożyć w BOX funkcję kontroli rodzicielskiej, która będzie wymuszała ograniczenia dzięki zainstalowanym agentom.
Instalacja Bitdefender BOX ma być banalnie prosta i ma sprowadzać się do klikania „dalej” w kreatorze instalacji (przyda się podstawowa wiedza z zakresu konfiguracji routera).
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy