Groźny Uroburos działający pod platformą Windows, programy szpiegujące użytkowników Androida oraz ogólny wzrost zagrożeń mobilnych, tak upłynął nam 2014 rok. Mijające dwanaście miesięcy naznaczone zostały cyberszpiegostwem, głośnymi atakami hakerskimi i ambitnymi kampaniami cyberprzestępców. Liczba nowych zagrożeń w ciągu roku osiągnęła już 3,5 miliona i niestety trend wzrostowy z pewnością utrzyma się w nadchodzącym 2015. Eksperci G DATA przewidują także intensywny rozwój złośliwego oprogramowania pod względem jego możliwości do ataków wieloplatformowych, trojany zdolne do infekcji komputerów z systemem Windows oraz urządzeń mobilnych z Androidem będą utrapieniem w przyszłym roku. To właśnie trojany bankowe jako najbardziej dochodowe będą stanowiły większość wśród szkodników atakujących nasze urządzenie w niedalekiej przyszłości. Wariacja na temat big data wkracza pod strzechy? Co raz trudniej będzie nam chronić wrażliwe dane oraz informacje, związane to będzie z rozwojem self-trackingu i gadżetów z pod znaku ruchu Quantified Self (motto grupy: „Samopoznanie dzięki danym”). Eksperci G DATA prosto z laboratorium zlokalizowanego w Bochum przesyłają swoich 6 najważniejszych prognoz zagrożeń na rok 2015.
„Sprawdzone przez e-przestepców metody jak kampanie spamowe i phishingowe czy też wykorzystywanie luk w zainstalowanym przez użytkowników oprogramowaniu wciąż będą popularne i z pewnością ich liczba nie zmaleje. Trojany bankowe rozpoczęły swój triumfalny marsz w bieżącym roku i będą go kontynuować także w nadchodzącym, możemy spodziewać się utrzymania tendencji wzrostowych jeżeli chodzi o ten typ złośliwego oprogramowania.” – mówi Ralf Benzmüller, szef laboratorium antywirusowego G DATA. „Malware zdolny atakować komputery oraz urządzenie mobilne spowszednieje już niedługo i będzie naszym codziennym towarzyszem podczas korzystania z sieci.”
Prawie miliard smartfonów z zielonym ludzikiem na pokładzie zostało sprzedanych w mijającym roku zgodnie z danymi od IDC. Prawie 85% wszystkich telefonów sprzedanych w drugim kwartale to urządzenia z Androidem. Dane te są ogólnie dostępne, niestety także dla twórców złośliwego oprogramowania, którzy zwiększają wysiłki nad tworzeniem mobilnych wirusów. Znajduję to odzwierciedlenie w ich ilości, eksperci z G DATA wykryli i opisali jedynie w pierwszej połowie roku ponad 751 nowych zagrożeń mobilnych! Pracownicy niemieckiego laboratorium antywirusowego oczekują, że licznik zagrożeń w ostatnim dniu tego roku zatrzyma się na liczbie 1,2 miliona mobilnych wirusów.
Pełny raport [ pobierz ]
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy