Na początku maja tego roku zrobiło się dosyć głośno za sprawą kontrowersyjnego pomysłu PayPal. Firma nawiązując współpracę z pośrednikiem realizującym błyskawiczne płatności Trustly.com, naruszała w kontekście bezpieczeństwa regulaminy polskich banków. Klientom za ujawnienie poufnych informacji groziły kary finansowe, utrata szansy na odszkodowanie w przypadku nieautoryzowanych transakcji bankowych, a nawet rozwiązanie umowy z bankiem.
Za całe zamieszanie odpowiedzialna jest firma PayPal, która pozwalała w procesie błyskawicznych doładowań konta PayPal na przekazywanie przez swoich klientów firmie Trustly, odpowiedzialnej za realizację płatności, poufnych informacji, jakimi są login oraz hasło bankowe. Na całe szczęście PayPal dosyć szybko zareagował na komentarze polskich klientów, którym nie spodobało się to, że ich poufne informacje przekazywane były innemu podmiotowi poza bankiem. Stronę klientów trzymały banki oraz Komisja Nadzoru Finansowego, która wydała specjalny komunikat ostrzegając przed złymi praktykami PayPayl oraz przed konsekwencjami, jakie mogą ponieść klienci na skutek przekazania loginu oraz hasła do swojej bankowości elektronicznej.
Obecnie, bezpieczeństwo uległo znacznej poprawie, jednak nie w takim stopniu, w jakim oczekiwaliby tego niektórzy użytkownicy. Różne portale rozpisują się o tym, jak to firma PayPal ugięła się pod nieprzychylnymi opiniami klientów z Polski zmieniając działanie swojego systemu. Systemu, który już nie wymaga podawania identyfikatora oraz hasła bankowego. Jednak nie wszystko jest tak, jakbyśmy tego oczekiwali od firmy PayPal.
Cały proces wydaje się być bezpieczniejszy, a jedyne informacje, jakie należy przekazać podczas próby szybkiego doładowania konta to imię i nazwisko, adres e-mail oraz adres IP.
“Dostawca usługi błyskawicznego logowania uległ zmianie. Usługa ta będzie teraz obsługiwana przez Trustly Group AB (Szwecja). Klikając poniżej, użytkownik wyraża zgodę na udostępnienie Trustly Group AB przez firmę PayPay imienia i nazwiska, adresu e-mail oraz adresu IP użytkownika.”
Nie jest jasne, w jakim celu informacje te są potrzebne firmie Trustly.
Jeśli korzystasz z PayPal, a nie chcesz przekazywać swoich danych firmie trzeciej, musisz zrezygnować z błyskawicznych doładowań (“Dodaj środki za pośrednictwem Trustly”). Swoje konto doładujesz tradycyjnym przelewem internetowym lub przekazem bankowym.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy