Firma Purism, która produkuje laptopy pod kontrolą systemu Linux, zamierza spróbować swoich sił na rynku smartfonów, wypuszczając Librem 5. Nowy telefon będzie oparty na dystrybucji systemu o nazwie PureOS (pojawią się jednak modele z bardziej zaawansowanym systemem Qubes OS — super-bezpiecznym systemem, który został zaprojektowany przez Polkę, Joannę Rutkowską), a jego zaletą ma być wysoka prywatność i bezpieczeństwo. Aplikacje przeznaczone na smartfona będą działały na laptopie, więc możemy liczyć na synchronizację danych.
Firma Purism na stronie produktu nie ujawniła pełnej specyfikacji, ale według portalu komorkomania.pl smartfon ma posiadać (najważniejsze parametry):
- 5-calowy ekran.
- 3 GB pamięci operacyjnej.
- 32 GB pamięci wewnętrznej.
- Aparat główny (z diodą służącą do polepszenia jakości zdjęć wykonywanych w ciemnych miejscach) i przedni.
- Obsługa Bluetooth, WiFi 802.11 i GPS.
- Architektura SoC opracowana przez NXP Semiconductors.
Producent pracuje nad e-sklepem z aplikacjami. Tutaj będzie panować taka zasada, że zanim deweloperzy oddadzą swój program do repozytorium, zostanie on sprawdzony i przetestowany. Odpowiadać za ten proces będą osoby, a nie algorytmy, jak w Google Play i iTunes. Szansa na przedostanie się niechcianego oprogramowania będzie mniejsza,. Nie tylko pod tym względem PureOS ma być lepszy od Androida i iOS. Możliwości prezentuje tabela porównawcza, która jest dostępna tutaj.
Oparty na Linuksie mobilny system nie pozwoli na śledzenie użytkownika oraz na uruchomienie trackerów, czyli elementów innej strony, np. Facebooka, umieszczonych w witrynach. Zadaniem trackera jest po prostu badanie zachowania internauty, co może mieć szerokie zastosowanie. Do ochrony przed skryptami śledzącymi rekomendujemy wtyczkę Bitdefender TrafficLight. Inne polecane pluginy opisaliśmy i przetestowaliśmy w tym artykule.
Aplikacje przeznaczone na smartfon zadziałają też na laptopie tej firmy. Ze zdjęć i opisu dostępnego na stronie Purism, wnioskujemy, że na ich notebookach instalowany jest PureOS ze środowiskiem GNOME.
Laptop Librem 15 prezentuje się całkiem okazale. Procesor Intel i7, 4 GB RAM DDR4 (z możliwością dodania kolejnych 12 GB), podświetlana klawiatura i ochrona zapewniana przez każdy podzespół, to coś obok czego trudno przejść obojętnie. Prywatność i bezpieczeństwo dla wielu jest priorytetem, ale to nie jedyna dystrybucja Linuxa, która stawia na zabezpieczenia. Mamy jeszcze chociażby dystrybucję Tails, czy stworzoną przez Pentagon TENS.
Linux jako zamiennik Windowsa jest świetnym wyborem. Zalet ma więcej niż wad, dlatego zachęcam do przetestowania wybranej dystrybucji, a eksperymentowanie z odmianami, takimi jak Tails albo TENS w trybie LiveCD lub maszyny wirtualnej.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy