Technologie firmy Kaspersky Lab wykryły nową lukę w zabezpieczeniach systemu Windows, która prawdopodobnie była wykorzystywana w atakach ukierunkowanych przez co najmniej dwa ugrupowania cyberprzestępcze, łącznie z wykrytym niedawno gangiem SandCat. Jest to czwarty exploit dnia zerowego zidentyfikowany w rzeczywistych warunkach przez technologię automatycznego zapobiegania exploitom firmy Kaspersky Lab. Kaspersky Lab zgłosił lukę firmie Microsoft, która udostępniła odpowiednią łatę. Luka nosi oznaczenie CVE-2019-0797.
Luki dnia zerowego to nieznane wcześniej błędy w oprogramowaniu, które mogą zostać wykorzystane przez atakujących w celu włamania się do urządzeń i sieci ofiar. Nowy exploit wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach graficznego podsystemu Microsoft Windows w celu zwiększenia swoich przywilejów w systemie. Zapewnia to przestępcy pełną kontrolę nad komputerem ofiary. Przeanalizowana próbka szkodliwego oprogramowania pokazuje, że celem tego exploita jest system operacyjny Windows w wersji od 8 do 10.
Badacze uważają, że wykryty exploit mógł zostać wykorzystany przez kilka ugrupowań cyberprzestępczych, w tym, między innymi, FruityArmor oraz SandCat. Wiadomo, że FruityArmor wykorzystywał już w przeszłości luki dnia zerowego, podczas gdy SandCat to nowe ugrupowanie cyberprzestępcze, które zostało odkryte niedawno.
Wykrycie nowej, aktywnie wykorzystywanej luki pokazuje, ugrupowania cyberprzestępcze nadal interesują się tymi drogimi i rzadkimi narzędziami, a organizacje potrzebują rozwiązań zabezpieczających, które zapewniają ochronę przed nieznanymi zagrożeniami. Podkreśla również znaczenie współpracy między branżą bezpieczeństwa a twórcami oprogramowania: wyszukiwanie błędów, odpowiedzialne ujawnianie luk w zabezpieczeniach oraz niezwłoczne udostępnianie łat to najlepsze sposoby zabezpieczenia użytkowników przed nowymi i wyłaniającymi się zagrożeniami.
– powiedział Anton Iwanow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.
Omawiana luka została wykryta przez technologię automatycznego zapobiegania exploitom firmy Kaspersky Lab, wbudowaną w większość produktów firmy. Produkty tej firmy wykrywają omawianego exploita jako:
- HEUR:Exploit.Win32.Generic
- HEUR:Trojan.Win32.Generic
- PDM:Exploit.Win32.Generic
Szczegóły techniczne o podatności CVE-2019-0797: https://securelist.com/cve-2019-0797-zero-day-vulnerability/89885/
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy