Firma Kaspersky wprowadziła nowe rozwiązanie, które pomaga organizacjom oraz właścicielom nieruchomości ochronić się przed nieautoryzowanym wtargnięciem cywilnych dronów. Kaspersky Antidrone potrafi automatycznie dostrzec, zidentyfikować i uniemożliwić bezzałogowemu systemowi latającemu wstęp do zastrzeżonych obszarów.
Oprogramowanie Kaspersky Antidrone koordynuje działanie kilku modułów sprzętowych dostarczanych przez partnerów firmy i odróżnia drony od innych obiektów. Główny moduł wykrywania wyszukuje drony przy użyciu kamer wideo w połączeniu z radarem, technologią laserową (LIDAR) oraz sensorami audio – w zależności od potrzeb i środowiska klientów. Wykorzystanie przez oprogramowanie firmy Kaspersky skanera laserowego w celu określenia pozycji drona jest czymś unikatowym, jak dotąd niespotykanym w branży.
W momencie wykrycia na niebie obiektu latającego jego współrzędne zostają przesłane do wyspecjalizowanego serwera, który przekazuje je następnie do specjalnego urządzenia. W oparciu o dane z głównego modułu wykrywania, urządzenie to obraca się w kierunku takiego obiektu, śledzi go, a następnie kamera robi na niego zbliżenie.
W tym samym czasie sieć neuronowa wyszkolona w rozpoznawaniu dronów wśród innych poruszających się obiektów analizuje obiekt na nagraniu wideo. Jeśli rozpozna go jako dron, serwer prześle polecenie do wyspecjalizowanego modułu, by zagłuszył komunikację między urządzeniem a jego kontrolerem. W efekcie dron powróci do miejsca, z którego wystartował, lub wyląduje tam, gdzie stracił kontakt z kontrolerem. To oznacza, że urządzenie nie zostanie uszkodzone, ponieważ nie dojdzie do kontaktu fizycznego ani ataku na dron.
Wielu członków zespołu pracującego nad rozwiązaniem Kaspersky Antidrone, łącznie ze mną, od dawna pilotuje drony. Bezzałogowy obiekt latający może niekiedy stanowić realne zagrożenie. Sam byłem świadkiem niebezpiecznych sytuacji podczas imprez publicznych. Rodzi to pewne wątpliwości odnośnie stosowania tej technologii. Niestety, pilotując dron, nie zawsze wiadomo, które miejsca posiadają zakaz dostępu, dlatego gdy urządzenie zostanie nagle zaatakowane przy użyciu agresywnych środków bezpieczeństwa, jest to niezwykle frustrujące doświadczenie. Dlatego, tworząc nasz produkt, uwzględniliśmy zarówno interes entuzjastów dronów, jak i wymogi oraz kwestie bezpieczeństwa. Opracowaliśmy sposób, który pozwala zapobiec uzyskaniu przez drony wstępu na strzeżone obszary bez uszkadzania ich.
– powiedział Władimir Turow, dział odpowiedzialny za projekt Kaspersky Antidrone w firmie Kaspersky.
Kaspersky Antidrone jest dostarczany jako samodzielne rozwiązanie w ramach sprzętu innych producentów, w wersji mobilnej (np. do zamontowania na dachu samochodów) lub zintegrowane z innymi systemami monitorującymi, łącznie z infrastrukturą inteligentnego domu.
Cena rozwiązania jest zależna od wielu czynników, łącznie z rodzajami urządzeń, które należy zastosować. Rozwiązanie jest szyte na miarę w zależności od wymagań klienta. Komponenty sprzętowe są dostarczane przez firmy zewnętrzne i w niektórych przypadkach mogą być zamawiane samodzielnie przez klienta. Kaspersky odpowiada za oprogramowanie i konfigurację wszystkich elementów. Obecnie rozwiązanie jest na etapie testów beta i będzie komercyjnie dostępne na początku 2020 roku.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy