Pandemia spowodowana przez koronawirusa zmusza studentów, uczniów i pracowników do nauki oraz odbywania szkoleń w domu, za pośrednictwem platform e-learningowych. Okazuje się, że nie zawsze są one bezpieczne. Zespół Check Point Research poinformował, że odkrył luki w najczęściej używanych wtyczkach wspomagających naukę online, wykorzystywanych w ponad 100 tys. platform edukacyjnych na całym świecie.
Odkryte zagrożenia znajdują się w popularnej platformie WordPress w pluginach programów LearnPress, LearnDash oraz LifterLMS. Umożliwiają nieuwierzytelnionym użytkownikom kradzież danych osobowych, uzyskiwanie uprawnień nauczycieli, a w niektórych przypadkach wyprowadzenie środków pieniężnych. Łącznie zagrożenie dotyczy około 100.000 różnych platform edukacyjnych, które wykorzystują LearnPress, LearnDash lub LifterLMS.
Z powodu epidemii koronawirusa, coraz więcej rzeczy wykonujemy z domu, włączając w to studiowanie i uczestniczenie w kursach. Uczniowie i pracownicy logujący się do witryn e-learningowych prawdopodobnie nie wiedzą, jakie niebezpieczeństwo może się za kryć. W naszych badaniach udowodniliśmy, że hakerzy mogą łatwo przejąć kontrolę nad całą platformą e-learningową.
– komentuje Omri Herscovici, kierownik działu wykrywania podatności w firmie Check Point.
Luki zostały wykryte w dwóch pierwszych tygodniach marca 2020 r. Analitycy przekazali błędy w zabezpieczeniach programistom każdego pluginu. Dla zachowania bezpieczeństwa organizacje wykorzystujące powyższe dodatki powinny zaktualizować je w CMS-ach platform e-learningowych.
Za co odpowiadają zagrożone wtyczki?
LearnPress. Wtyczka, która tworzy kursy z quizami i lekcjami. Używana w ponad 21 000 szkół.
LearnDash. Wtyczka zapewniająca narzędzia udostępniania zawartości, sprzedaży kursów, nagradzania i oceniania uczniów. Ponad 33 000 stron internetowych korzysta z LearnDash, w tym wiele z firm z listy Fortune 500, a także Uniwersytet Florydy, Uniwersytet Michigan i Uniwersytet w Waszyngtonie.
LifterLMS. Wtyczka zapewniająca przykładowe kursy, przykładowe quizy, certyfikaty oraz w pełni skonfigurowaną stronę internetową. Z tej wtyczki korzysta ponad 17 000 stron internetowych, w tym różne placówki szkolne i edukacyjne.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 1 razy