Powstała platforma #CyberMadeInPoland promująca polską branżę cyberbezpieczeństwa, w ramach której współpracę rozpoczęło ponad 40 firm, instytucji i dostawców usług. Projekt Polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa zainicjował think-tank Instytut Kościuszki.
Prezesem spółki Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland został związany z Instytutem Kościuszki Robert Siudak.
Głównym celem istnienia platformy ma być kształtowanie i rozwój bezpiecznej cyberprzestrzeni w Polsce, a także promocja polskich firm z tego sektora poza granicami kraju. Klaster ma również służyć wzmacnianiu współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa z instytucjami naukowymi, administracją publiczną, a także segmentem korporacyjnym i innymi partnerami.
Idea klastra promującego polską branżę cyberbezpieczeństwa nabierała kształtów w Instytucie Kościuszki na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dziś, ogłaszając powstanie pierwszego polskiego klastra cyberbezpieczeństwa mamy nadzieję, że będzie on tym podmiotem, który pomoże w budowie bezpiecznej cyfrowej gospodarki Polski i Europy. To cel, który jest wciąż przed nami.
Powiedział prezes zarządu Instytutu Kościuszki, Izabela Albrycht.
Zdaniem Roberta Siudaka z #CyberMadeInPoland:
Ro nie tylko szanse dla firm i ośrodków badawczych, ale także wyzwania, przed jakimi stoi cała branża. Rynek produktów i usług cyberbezpieczeństwa w Polsce rozwija się dynamicznie, ale udział polskich firm w tej branży nadal jest znikomy. Aby nie pozostać tylko biernym odbiorcą technologii z zagranicy, Polska musi tworzyć innowacyjne rozwiązania w obszarze cyberbezpieczezństwa.
Wśród głównych zadań, jakie będzie realizował klaster #CyberMadeInPoland, znajdują się te z zakresu edukacji, a także budowy zaufania i rozpoznawalności polskich marek. Platforma ma również zwiększać świadomość wyzwań z zakresu cyberbezpieczeństwa u polskich odbiorców oraz angażować się w kwestie finansowania, np. poprzez dedykowany program wsparcia publicznego dla sektora ICT.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy