Według rosyjskiego serwisu informacyjnego TASS, Aleksander Khinsztajn, szef komisji ds. polityki informacyjnej w Dumie Państwowej, chce zwolnienia hakerów z odpowiedzialności za ataki hakerskie. Rosja od dawna przymyka oko na swoich obywateli hakujących zagraniczne cele – o ile nie atakują miejscowych. Rosyjski parlament rozważa obecnie ustawę, która oficjalnie zwolniłaby rosyjskich hakerów z odpowiedzialności prawnej za hakowanie „w interesie Federacji Rosyjskiej”. Od czasu rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie, skokowo rośnie liczba ataków cybernetycznych na państwa NATO. W okresie od września 2022 r. Estonia doświadczyła największego wzrostu prób ataków o niemal 57%. W czołówce znajduje się również Polska oraz Dania z 31% przyrostami.
Ogólnie rzecz biorąc, mówimy o wypracowaniu zwolnienia od odpowiedzialności osób, które działają w interesie Federacji Rosyjskiej w zakresie szerzenia informacji zarówno na terytorium naszego kraju, jak i za granicą – powiedział Aleksander Khinsztajn po posiedzeniu komisji, na której dyskutowano o cyberbezpieczeństwie Federacji Rosyjskiej.
Proponowana ustawa, o której po raz pierwszy doniesiono w rosyjskich mediach państwowych, miałaby zastosowanie zarówno do obywateli rosyjskich w Rosji, jak i za granicą, chociaż szczegóły propozycji nie zostały jeszcze ujawnione.
Proponowane zmiany dostarczają dalszych dowodów na to, że rosyjski rząd zamierza zmienić kraj w bezpieczną przystań dla wszelkiego rodzaju hakerów, od sponsorowanych przez państwo, przez kryminalistów, po motywowane politycznie.
Z badań Check Point Research wynika, że od czasu rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie, skokowo rośnie liczba ataków cybernetycznych na państwa NATO. W okresie od września 2022 r. Estonia doświadczyła 57% wzrostu prób ataków. W czołówce znajduje się również Polska oraz Dania (wzrost o 31%). Wielka Brytania i Stany Zjednoczone odnotowały wzrost odpowiednio o 11% i 6%.
Do najbardziej aktywnych grup należy KillNet, organizacja stojąca za atakami typu DDoS, polegającymi na przeprowadzeniu ukierunkowanych działań wymierzonych w witryny internetowe oraz serwery firm i instytucji państwowych.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 3 razy