Zdaniem ekspertów, prezesów i założycieli firm cyberbezpieczeństwa, nasz polski rynek cyberbezpieczeństwa, rozumiany jako zbiór organizacji publicznych i prywatnych, to obszar o corocznej rosnącej dynamice w kontekście coraz bardziej złożonych zagrożeń, regulacji prawnych, które muszą spełniać firmy w sektorze publicznym i prywatnym, oraz popytu na usługi cyberbezpieczeństwa. Tym zjawiskom przyjrzeli się eksperci z wielu polskich firm, których wspólna praca zaowocowała powstaniem analizy polskiego rynku cyberbezpieczeństwa w 150-stronnicowym raporcie PDF.
Łukasz Gawron, prezes klastra #CyberMadeInPoland, podkreśla, że polski rynek rozwija się dynamicznie, a perspektywy wzrostu są obiecujące. Jednocześnie pojawia się pytanie, czy my jako kraj, podejmujemy wystarczające działania na rzecz wspierania innowacyjności i konkurencyjności?
Polski rynek cyberbezpieczeństwa w latach 2023-2028
Raport jest podzielony na cztery części
1. W części pierwszej zidentyfikowano i opisano 18 segmentów rynku cyberbezpieczeństwa, które stanowią istotną część całości rynku i które wykazują duże trendy rozwojowe. Każdy segment został opisany przez ekspertów działających na co dzień w danej tematyce, wywodzących się z firm będących partnerami merytorycznymi raportu. Każdy segment został przeanalizowany pod kątem trendów rozwojowych, zachowań konsumentów oraz rozwiązań dostępnych w danej kategorii.
2. W drugiej części analizie został poddany polski ekosystem cyberbezpieczeństwa. Opisany został sektor publiczny, militarny, naukowo-badawczy oraz otoczenie biznesu pod kątem aktywności na rynku cyberbezpieczeństwa. Pod uwagę wzięto instytucje wymienione w Ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz innych aktach prawnych, a także organizacje aktywnie działające na rynku, zidentyfikowane przez autorów rozdziału. Ponadto w tej części została scharakteryzowana generalna aktywność inwestorów oraz innowacyjność polskich firm cyberbezpieczeństwa.
3. W trzeciej części dokonano analizy typu SWOT polskiego rynku cyberbezpieczeństwa. W analizie wzięto pod uwagę zarówno wiedzę i doświadczenie autorów rozdziału, jak i wyniki ankiety prowadzonej przez klaster #CyberMadeInPoland. Zostały zidentyfikowane i przeanalizowane zarówno silne, jak i słabe strony, a także szanse i zagrożenia rozwoju polskiego rynku cyberbezpieczeństwa.
3. W czwartej, ostatniej części skupiono się na identyfikacji wyzwań rynku w przeciągu najbliższych pięciu lat oraz przedstawiono rekomendacje rozwoju rynku przygotowane przez autorów raportu.
Raport został wzbogacony o komentarze eksperckie, a także naszą ekspertyzę (Fundacji AVLab dla Cyberbezpieczeństwa) w kontekście działalności przeprowadzanych testów rozwiązań do zabezpieczania sieci, stacji roboczych i użytkowników.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 1 razy