Niemal co piąta (19%) polska firma z sektora finansowego postrzega cyfrową transformację jako sposób na nadrabianie zaległości technologicznych – wynika z raportu EY Cyfrowa Transformacja 2024. Połowa liczy, że cyfryzacja pozwoli im zmniejszyć koszty prowadzenia działalności, a 40% chce w ten sposób zwiększyć produktywność. Technologie, w które polskie przedsiębiorstwa finansowe będą inwestować najwięcej w ciągu najbliższego roku, to m.in. chmura (39%) i automatyzacja (38%). Aby jednak przyniosły one korzyści, firmy muszą pozbyć się „długu technologicznego”.
Z badania Red Hat Global Tech Trends 2024 wynika, że prawie co trzecia firma na świecie (29%) boryka się z przestarzałymi systemami IT, które nie nadążają za ich potrzebami. Brak regularnej modernizacji infrastruktury zwiększa koszty jej utrzymania. Podnosi także ryzyko awarii i utrudnia dostosowanie się do nowych standardów bezpieczeństwa, takich jak dyrektywa NIS2 czy unijne rozporządzenie DORA (obejmujące sektor finansowy), które zacznie obowiązywać w Polsce od 18 stycznia 2025 roku.
Przestarzałe systemy IT kulą u nogi
W gotowości do chmury
Modernizacja infrastruktury IT to ważny krok na drodze do transformacji cyfrowej biznesu w kierunku chmury hybrydowej i rozwiązań cloud-ready, czyli przystosowanych do działania w środowisku chmurowym. Jednym z elementów wspierających ten cel jest wykorzystanie modelu infrastruktury jako kodu (Infrastructure as a Code, IaC). To trend, który zyskuje na popularności zarówno w Polsce, jak i na świecie. Trzy na dziesięć (30%) firm badanych przez Red Hat globalnie planuje w ciągu najbliższego roku zainwestować w rozwój IaC.
Bazujące na modelu opisowym (czyli na kodzie) wdrażanie środowisk IT znacząco podnosi szybkość i wydajność wykonywanych procesów. Pozwala przy tym dynamicznie skalować biznes i optymalizować koszty, a także automatyzować zarządzanie infrastrukturą IT w chmurze. W ten sposób infrastruktura może być uruchamiana, zamrażana lub zwalniana w oparciu o aktualne zapotrzebowanie. Dla firm z branży finansowej, które chcą się rozwijać i dążyć do większego wykorzystania potencjału chmury, jest to ogromna zaleta.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy