Liczba użytkowników, którzy byli atakowani przez koparki kryptowalut zwiększyła się z 1,9 do 2,7 miliona w ciągu zaledwie jednego roku. Statystyki dotyczące ostatnich 24 miesięcy pokazują, że tego rodzaju programy coraz bardziej koncentrują się na rynkach rozwijających się i wykorzystują urządzenia z tych regionów w celu zwiększenia swoich dochodów. Jest to jedno z kluczowych ustaleń corocznego raportu Kaspersky Lab dotyczącego oprogramowania ransomware i szkodliwych koparek kryptowaluty. Raport ten, obejmujący dwa podobne okresy (od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. oraz od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r.), pokazuje, że o ile oprogramowanie ransomware może zapewnić cyberprzestępcom potencjalnie wysokie, ale jednorazowe korzyści, koparki kryptowaluty dają mniejszy zarobek, ale stanowią bardziej zrównoważony i długofalowy model. Naturalnie, zyskuje on popularność w środowisku cyberprzestępczym.

Eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali istotną zmianę w krajobrazie cyberzagrożeń: w latach 2017-2018 nastąpił znaczący spadek liczby ataków na unikatowych użytkowników przy użyciu oprogramowania ransomware wymierzonych w komputery stacjonarne oraz urządzenia mobilne (odpowiednio o niemal 30% i 22,5%). Zamiast tego cyberprzestępcy wolą zarabiać pieniądze na programach do kopania kryptowaluty.

Z raportu wynika, że liczba szkodliwych koparek atakujących komputery stacjonarne stale rośnie. Łączna liczba użytkowników, którzy zetknęli się z tego typu szkodliwą aktywnością, wzrosła z 1 899 236 w okresie 2016-2017 do 2 735 611 w okresie 2017-2018.   

Zagrożenie stanowią również koparki atakujące urządzenia mobilne – liczba unikatowych ataków tego typu wzrosła o 9,5%. Łącznie w okresie 2017-2018 celem tej formy szkodliwej aktywności było niemal 5 000 użytkowników. Dla porównania: w okresie 2016-2017 liczba takich użytkowników wynosiła około 4 500. Ofiarami tego zagrożenia są w szczególności użytkownicy mobilni w Chinach i Indiach.  

Pełny raport poświęcony ewolucji oprogramowania ransomware i szkodliwych koparek kryptowaluty jest dostępny na tej stronie: https://r.kaspersky.pl/IUEni.

Testy bezpieczeństwa przeprowadzone przez AVLab dotyczące koparek kryptowalut są dostępne na tej stronie: https://avlab.pl/pl/najlepsze…

AUTOR:

Piotr Kupczyk

Podziel się

Dodaj komentarz