Artykuł jest bardzo stary i może zawierać nieaktualne informacje.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o dobrym programie antywirusowym od Lavasoft (Ad-Aware Antivirus Free). Tym razem mamy średnio-dobre informacje. Producent poinformował o wersji beta nowego programu Ad-Aware Web Companion, który chroni przed zagrożeniami w sieci. Aplikacja nie jest dodatkiem ani rozszerzeniem, więc użytkownik nie zobaczy irytujących pasków narzędziowych, które niepotrzebnie zaśmiecają przeglądarkę. Ad-Aware Web Companion będzie działać w tle na pasku zadań systemu Windows, chroniąc przed szkodliwymi witrynami WWW. Całkowicie za darmo.

Najważniejsze funkcje

  • Blokowanie złośliwych linków - aplikacja ostrzega, gdy chcesz odwiedzić niebezpieczną witrynę. Ad-Aware Web Companion bazuje na liście Malware URL Blocker (MUB) – ochronie, która jest wykorzystywana w Ad-Aware Security (rozwiązanie płatne). Pomimo, że inne funkcjonalności są w fazie beta, mechanizm ochrony przeglądarki jest stabilny.

  • Strona startowa - pozwala ustawić stronę, która będzie wczytywana przy uruchomieniu przeglądarki. Jeszcze w fazie beta.
  • Domyślny silnik wyszukiwania - pozwoli ustawić domyślną wyszukiwarkę, która jest używana podczas wpisania szukanych słów na pasku przeglądarki. Jeszcze w fazie beta.
  • Web Companion wspara Internet Explorer, Google Chrome i Mozilla Firefox.

I na tym kończą się dobre wiadomości. Przetestowaliśmy ochronę Ad-Aware Web Companion. Nie jest najlepiej. Test polegał na zablokowaniu szkodliwych stron z bezpośrednim dostępem do malware. Aplikacja na 87 szkodliwych linków zablokowała niecałą połowę - 42.

Ad-Aware Web Companion jest tylko opcjonalnym dodatkiem, który należy stosować w połączeniu z dobrym programem antywirusowym. Jeśli chcesz wypróbować ten program to wiedz, że są zdecydowanie lepsze alternatywy, jak np. BItdefender Trafficlight czy McAfee Siteadvisor.

Po więcej narzędzi oraz praktycznych wskazówek bezpieczeństwa odsyłamy do tego artykułu.

AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się

Dodaj komentarz