Firma Symantec wychwyciła przez swoje systemy IPS trojana komputerowego Adylkuzz, który wykorzystuje tą samą lukę (MS17-010) co WannaCry w protokole SMB w wersji pierwszej. Na razie z zaobserwowanych 44 milionów prób użycia podatności MS17-10, tylko 200 komputerów zostało zainfekowanych szkodnikiem Adylkuzz.

Celem szkodliwego oprogramowania Adylkuzz jest kopanie kryptowaluty Monero. W systemie instalowany jest program „cpuminer”, a operacje wydobywania Monero jawią się wyraźnym obciążeniem procesora. Oczywiście przekłada się to na poważne problemy z wydajnością.

Do zweryfikowania bezpieczeństwa komputerów zalecamy przeskanowanie całego systemu operacyjnego jednym ze skanerów znajdujących się w czołówce naszych testów, a także skorzystanie z programu Process Monitor, który wygeneruje „tony” zdarzeń systemowych bajt po bajcie na domyślnych ustawieniach filtra. Przeszukanie logów pod kątem konkretnych ciągów znaków może uwidocznić infekcję:

Trojan tworzy nowe pliki:

%ProgramFiles%\Hardware Driver Management\windriver.exe

%Windir%\Fonts\wuauser.exe

Pobiera kolejne do lokalizacji:

%ProgramFiles%\Microsoft.NET\Primary Interop Assemblies\LMS.dat

%Windir%\Fonts\msiexev.exe

Uruchamia usługi:

WHDMIDE

WELM

Zapisuje logi:

%Temp%\[RANDOM CHARACTERS]._Miner_.log

Więcej szczegółów technicznych m.in. o komunikacji sieciowej udostępnił Symantec.

Protokół w wersji SMBv1 warto wyłączyć (zobacz jak to zrobić), skorzystać z nowszego rozwiązania lub alternatywnych aplikacji podobnego typu. Z pewnością exploit EternalBlue wykorzystywany przez NSA (i który dostał się do sieci) zostanie wykorzystany jeszcze na wiele sposobów. 

AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się