Rozwiązanie antywirusowe Microsoft Defender pomagało do tej pory w utrzymaniu bezpieczeństwa w systemach Windows 10 i Windows 11 na urządzeniach konsumenckich, a także w firmowym pakiecie Microsoft 365 Defender (o czym pisaliśmy) i dodatkowo obejmuje systemy Linux, MacOS oraz Android, zabezpieczając urządzenia firmowe, dzięki zarządzaniu podatnościami, ochronie nowoczesnej generacji oraz modułowi EDR z wykrywaniem i reagowaniem na punktach końcowych. Niewykluczone, że było kwestią czasu, kiedy Microsoft zdecyduje się udostępnić rozwiązanie do ochrony smartfonów użytkownikom indywidualnym. I tak się stało, bo aplikacja antywirusowa Microsoft Defender jest dostępna w sklepie z aplikacjami dla Androida oraz iOS/iPadOS – bezpłatnie dla użytkowników subskrypcji Microsoft 365 Personal oraz Microsoft 365 Family. W przeciwnym wypadku antywirus jest za darmo przez 30 dni.
Antywirus Microsoft Defender
Aby skorzystać z antywirusa Microsoft Defender należy zalogować się na swoje konto Microsoft. Antywirus w mobilnej wersji jest przeznaczony dla użytkowników smartfonów Apple oraz Android. Do jego zalet zaliczamy:
- Ochronę urządzeń mobilnych z systemem Android wspieraną maszynowym uczeniem i klasyfikacją modeli zagrożeń.
- Systemy Apple nie posiadają ochrony antywirusowej z uwagi na architekturę i ograniczenia systemu Apple z uprawnieniami dla aplikacji, jednak Microsoft Defender na iPad / iPhone potrafi skanować adresy URL oraz wiadomości SMS. Niestety wspierana jest wyłącznie przeglądarka Safari.
- Program ochronny dla Androida i Apple integruje się z chmurą Microsoftu, by korzystać z maszynowego uczenia opartego na metadanych, klasyfikacji plików oraz reputacji plików.
W czasie publikacji tego artykułu antywirus Microsoft Defender dla iOS ma 304 recenzje w sklepie App Store ze średnią oceną „1.4”. Cóż, ustawienia aplikacji są praktycznie zerowe. Użytkownik nie ma nad niczym kontroli, musi zgodzić się udostępniać informacje z aplikacji firmie Microsoft ze względu na ochronę w chmurze.
Z Defendera korzystać powinny przede wszystkim osoby, które akceptują to ryzyko i chwalą ekosystem Microsoftu. Microsoft Defender dla użytkowników indywidualnych jest dostępny dla Windows, iOS, iPadOS, Android. Wsparcie dla systemów macOS oraz Linux działa, ale w oprogramowaniu przeznaczonym dla firm.
Trzymajmy kciuki, by w kolejnych aktualizacjach aplikacja była poprawiana i abyśmy dostali więcej ustawień i funkcji ochrony. To całkiem prawdopodobne, że użytkownicy zostali beta-testerami. Na razie korzyści odnosi głównie firma Microsoft, dzięki budowaniu większej społeczności, od której uzyskuje dużo informacji telemetrycznych na temat zagrożeń i nie tylko.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 10 razy