- Co trzeci Polak ma obawy, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy jego komputer został zawirusowany.
- Czterech na pięciu Polaków ma zainstalowane programy antywirusowe na prywatnych komputerach.
- Trzykrotnie więcej kobiet, niż mężczyzn nie wie jednak, czy w ogóle posiada takie oprogramowanie.
- Świadomość potrzeby ochrony danych zwiększa się u Polaków wraz z wiekiem.
- Polacy mają świadomość zagrożeń, jakie niosą wirusy dla ich komputerów.
- Mężczyźni częściej niż kobiety mają podejrzenia ataku wirusów, posiadają też wyższą świadomość istnienia takiego zagrożenia.
- Osoby podejrzewające, że wirus w ciągu ostatnich miesięcy zaatakował ich komputer domowy częściej decydują się na instalację oprogramowania antywirusowego niż te, które nie mają takich podejrzeń.
- Najpopularniejszym programem antywirusowym jest Avast.
Takie główne wnioski przedstawiają badania zrealizowane przez instytut „ARC Rynek i Opinia” na 900 Polakach w grudniu 2016 roku. Przeprowadzona analiza przez „ARC Rynek i Opinia” metodą metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) jest nieco podobna do naszej, w której zapytaliśmy czytelników AVLab (głosowało prawie 3000 użytkowników), które programy antywirusowe (ich zdaniem) spełniają oczekiwania klientów końcowych w kilku kategoriach. I okazało się, że:
- producent Arcabit zdobył największą liczbę głosów w 3 kategoriach: „najlepsza pomoc techniczna”, „najlepszy antywirus dla małych i średnich firm” oraz „najwydajniejszy antywirus”,
- producent ESET wygrał dwie kategorie: „najlepszy mobilny antywirus” i „najlepszy pakiet bezpieczeństwa” wyprzedzając swoich rywali,
- producent Avast cieszy się wśród użytkowników bezpłatnych mobilnych antywirusów największą popularnością.
Czy na swoim komputerze prywatnym posiadasz zainstalowany program antywirusowy?
Programy antywirusowe, z których korzysta więcej niż 1% respondentów
Czy waszym zdaniem Avast zasługuje na tak kolosalną przewagę? Jak sądzicie, z czego może ona wynikać (oprócz faktu, że najprawdopodobniej w badaniu uwzględniono oprogramowanie darmowe oraz komercyjne)?
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy