Niezależne laboratorium AV-Comparatives w lipcu i w sierpniu 2015 roku przetestowało produkty antywirusowe dla Androida pod kątem wykrywalności szkodliwego oprogramowania, liczby fałszywych alarmów oraz wpływu na zużycie baterii. Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu smartfona LG Nexus 5 z systemem Android 5.1.1
Poprzez udział w tym badaniu, twórcy aplikacji antywirusowych potwierdzili swoje zainteresowanie w tworzeniu wysokiej jakości rozwiązań bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych. Jak pokazuje raport AV-Comparatives, testerzy zidentyfikowali nieprawidłowe działanie niektórych funkcji w aplikacjach. W odniesieniu do podstawowych problemów mobilnego antywirusa, wszystkie testowane produkty osiągnęły bardzo dobre wyniki i uzyskały certyfikat „Approved Award”. Ponadto, testerzy AV-C zauważyli znaczną poprawę ogólnej jakości produktów w porównaniu do roku poprzedniego.
Testowane produkty
- AhnLab V3 Mobile Security 3.0.3.4
- Antiy AVL for Android 2.3.12
- Avast Mobile Security & Antivirus 4.0.7886
- AVG AntiVirus 4.4
- Avira Antivirus Security 4.1
- Baidu Mobile Guard 6.6.0*
- Bitdefender Mobile Security & Antivirus 3.0.135
- Cheetah Mobile Clean Master 2.6.8
- Cheetah Mobile CM Security Antivirus 5.10.3
- ESET Mobile Security & Antivirus 3.0.1318
- G Data Internet Security 25.8.3
- Kaspersky Internet Security 11.8.4.625
- McAfee Security & Antivirus 4.4.0.467
- Sophos Free Antivirus and Security 5.0.1515
- Tencent Mobile Manager 5.6.0*
- Trend Micro Mobile Security & Antivirus 6.0
Wpływ na zużycie baterii
Aby sprawdzić wpływ antywirusa na zużycie baterii, przy wykorzystaniu odpowiedniego urządzenia zasymulowano wykonywanie połączenia głosowego przez 30 minut, przez 82 minuty przeglądano zdjęcia, przez 45 minut surfowano po sieci, przez 17 minut oglądano filmy na YT, przez 13 minut oglądano zapisane filmy w pamięci telefonu, przez 2 minuty odbierano i wysyłano e-maile, przez 1 minutę otwierano zapisane dokumenty. Oto wyniki:
Test ochrony
AV-C do testu wykorzystał 2365 prawdziwych próbek przesłanych przez użytkowników za pomocą serwisu do skanowania mobilnych aplikacji. Antywirusy w pierwszej kolejności miały za zadanie przeskanować (on-demand) aplikacje *.apk, jeżeli jakieś nie zostały wykryte przez sygnatury producenta, uruchamiano je i badano ochronę w czasie rzeczywistym.
Niestety, ale po raz kolejny wyniki nie są podzielone na on-demand i real-time. Nie wiadomo więc, ile program wychwycił próbek sygnaturami, a ile trzeba było uruchomić, aby sprawdzić ochronę w czasie rzeczywistym.
Programy przetestowano też pod kątem fałszywych alarmów. Na poniższym wykresie żółtą linią zaznaczona jest ilość FP.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy