Backdoor w oprogramowaniu wykorzystywanym przez duże firmy IT i nie tylko

Pracownicy Kaspersky Lab po raz kolejny pokazali, na co ich stać. Odkryli w jednym z modułów (nssock2.dll) oprogramowania NetSarang celowo zaprogramowaną lukę, która dawała napastnikom pełną kontrolę nad komputerami, terminalami i serwerami.

Backdoor o nazwie ShadowPad, niczym ransomware NotPetya odkryty na Ukrainie, trafił na komputery klientów oprogramowania NetSarang poprzez aktualizację – podobnie jak w przypadku aplikacji M.E.Doc wykorzystywanej przez ukraińskie firmy, szkodliwy update do programu NetSarang został dostarczony taką samą drogą – ktoś przeprowadził atak na serwery firmy NetSarang i podmienił podpisane cyfrowo pliki aktualizacyjne. Backdoor został odkryty po tym, jak eksperci przyglądali się podejrzanym żądaniom wyszukiwania nazw domenowych. Incydent został zgłoszony przez jednego z klientów Kaspersky Lab z branży finansowej.


Biblioteka DLL zawierająca tylną furtkę w oprogramowaniu Xshell 5.

Backdoor umożliwiał wgląd w strukturę katalogów i plików zainfekowanych systemów przez 17 dni – od 17 lipca do 4 sierpnia. Oprogramowanie NetSarang tworzone przez programistów z USA oraz Korei Południowej dawało napastnikom pełną kontrolę: możliwe było uruchomienie dowolnego kodu dostarczonego z serwera przestępców. Backdoor, aby utrudnić swoje wykrycie, korzystał z wirtualnego systemu plików w rejestrze (VFS).

Produkty: NetSarang Xmanager Enterprise 5.0, Xmanager 5.0, Xshell 5.0, Xftp 5.0 i Xlpd 5.0 stały się częścią szkodliwego łańcucha dostaw zainfekowanego oprogramowania na komputery setek banków, firm energetycznych i producentów leków. Producent oprogramowania NetSarang potwierdza, że ich infrastruktura została zaatakowana i zrobiono wszystko, co było konieczne, aby zaradzić podobnym incydentom w przyszłości.

W ataku z wykorzystaniem backdoora ShadowPad podobnie jak z NotPetya użyto takiej samej taktyki – przejęcia kontroli nad mechanizmem aktualizacji oprogramowania.

Producent zestawu narzędzi NetSarang na zgłoszenie pracowników Kaspersky Lab wydał aktualizację mającą na celu zapobiegać podobnym atakom.
Komentarze

Obrazek użytkownika depepoz

Kaspersky, czy to ta firma, która wzięła udział w wyborach prezydenta USA?

Obrazek użytkownika WwW

#1 Ależ oczywiście, że tak. Kaspersky również brała udział w lotach na Marsa.

Dodaj komentarz