Według badania “Magic Quadrant for Web Application Firewalls” przygotowanego na zlecenie firmy Gartner, rynek tak zwanych zapór sieciowych dedykowanym internetowym aplikacjom oraz serwisom i portalom internetowym z roku na rok będzie wzrastał. Zaostrzające się wymogi i standardy bezpieczeństwa oraz postępujące ukierunkowane ataki wymuszają na pionach IT stosowanie kolejnej linii obrony zabezpieczającej przez atakami wykorzystującymi podatności oraz odmowę dostępu do udostępnianych treści (DoS).
Gartner, największa na świecie firma doradcza prowadząca badania z dziedziny technologii informatycznych opublikowała coroczny raport dotyczący produktów typu Web Application Firewall. Autorzy badania szacują, że do końca 2020 roku więcej niż 70% serwerów, które udostępniają internetowe aplikacje będzie chronionych przez rozwiązania WAF dostarczane klientom w modelu SaaS (Security as a Software) lub za pośrednictwem dedykowanych skryptów dla serwerów Apache oraz Nginx.
Magiczny Kwadrat Gartnera wyróżnia:
Leaders – Liderzy oferują solidne produkty na rynek masowy, charakteryzują się wysoką sprzedażą i zapewniają bardzo konkurencyjne rozwiązania przeznaczone do ściśle określonych celów.
Challengers – Dostawcy z tej grupy oferują rozwiązania, które w sposób fundamentalny zaspokajają masowy rynek bezpieczeństwa. Charakteryzują się wysoka sprzedażą usług a ich centra badawcze oferują coś więcej niż niszowych graczy. Producenci z tej grupy często konkurują produktami przeznaczonymi do określonych celów.
Visionaries – Wizjonerzy często inwestują w ulepszanie obecnych oraz rozwój nowych technologii. Dostawcy z tej grupy mają wpływ na kierunek rozwoju technologii ochronnych.
Niche Players – Niszowi gracze oferują nieskomplikowane rozwiązania, które zaspokajają w sposób podstawowy potrzeby nabywców. Producenci tych rozwiązań oferują swoje produkty klientom, którzy mają konkretne wymagania co do ochrony.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy