Chcę zaznaczyć na wstępie, że osobiście nie mam nic ani do Chin, ani do Chińczyków, wręcz przeciwnie – podziwiam ich historyczny okres szogunatu i kulturę, jednak zrecenzowany produkt Baidu Antivirus 2015 jest po prostu tytułowo „przeciętny” i nic nie wskazuje na to, aby coś zmieniło się w najbliższej przyszłości. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Co nowego w wersji 2015 / 5.03.84333?
- Dodatkowy motyw interfejsu użytkownika, któr możesz zmienić wybierając jeden z 12 szablonów,
- Dodano plugin AdBlocker do blokowania reklam na stronach www, który połowicznie spełnia swoją rolę i na pewno nie zastąpi w skuteczności popularnego Adblocka,
- Poprawiono wydajność i szybkość skanowania,
- Poprawiono szybkość instalacji (szubko ona nie trwała, wręcz przeciwnie),
- Zoptymalizowano silnik antywirusowy, jest szybszy i lżejszy,
- Zawsze aktualy changelog jest [ tutaj ].
Zagłębiając się w opcje programu, oprócz w/w zmian i poprawek, z ciekawszych funkcjonalności pod maską znajdziemy także:
1. Ochronę proaktywną, która ma za zadanie protekcję nad rejestrem systemowym, sterownikami, aplikacjami, krytycznymi lokacjami systemowymi,
2. Automatyczne skanowanie urządzeń podłączonych przez USB,
3. Wykrywanie adware, dialerów, keyloggerów, narzędzi hakerskich i ryzykowanego oprogramowania (wszystko to jest domyślnie wyłączone),
Na uwagę zasługuje również Toolbox zawierający aplikacje, które mogą zostać doinstalowane do programu jednym kliknięciem, wybierasz więc te funkcjonalności, z których chcesz skorzystać:
- Plugin czyszczący komputer ze złośliwego kodu,
- Translator – niewielki dodatek, za pomocą którego możesz sam przetłumaczyć opcje programu i wyeksportować tłumaczenie do pliku (skąd pobrać i jak zainstalować język polski – poniżej w tej recenzji),
- Narzędzie do czyszczenia i optymalizacji komputera.
- Ochrona przeglądarki przed zmianą strony startowej przez aplikacje trzecie.
- Bezpieczne surfowanie – przeglądarka w piaskownicy.
- Monitor ruchu internetowego,
- I adBlocker do blokowania reklam.
Jak zainstalować język polski w Baidu Antivirus 2015?
Polonizacja została wykonana przez 4Mic – KoMaL (skontaktowałem sie z nim i tylko taką informację o sobie podał). Spolszczenie na oficjalnej stronie producenta jest stare. Zawsze najświeższą wersję znajdziesz na dysku internetowym tego użytkownika w usłudze Dropbox pod tymi linkami [ polski.php ] [ archiwum.rar ]. Aby program mówił do Ciebie po polsku wykonaj następujące kroki:
1. Zainstaluj plugin Language Translator w narzędziu Tollbox – drugi screen na tej stronie.
2. W nowym oknie wybierz IMPORT i wskasz plik Polski.php, potwierdź operację APPLY | lub dwukrotnie kliknij na pliku Polski.php (po zainstalowaniu translatora z pkt1).
3. Z menu po lewej strony wybierz OCHRONA, otwórz OCHRONA PROAKTYWNA i tymczasowo wyłącz samoochronę.
4. Wypakuj archiwum bavadvtools.rar do katalogu: C:\Program Files\Baidu Security
Przejdźmy do najważniejszej części, a więc do testu
Metodyka i metodologia poniżej: ustawienia domyślne paranoiczne, Internet Explorer 11, Firefox 32, Windows 7 x32 Professional + SP1.
- Aby sprawdzić skuteczność w czasie rzeczywistym Baidu Antivirus 2015 wykorzystaliśmy 40 linków prowadzących do hostów z malware. Program był ustawiony domyślnie (silnik Aviry wyłączony).
1. W pierwszej fazie testu Baidu zablokował tylko 13/40 hostów. Reszta złośliwych plików została pobrana.
2. W drugiej fazie testu Baidu z reszty pobranych 27 próbek wykrył 24 jeszcze przed ich wykonaniem (on-access) – skanowanie automatyczne po zapisaniu na dysk.
3. W trzeciej fazie testu, gdzie liczy się ochrona proaktywna Baidu dopuścił do wykonania szkodliwego kodu dwukrotnie. Zablokował 1/3 z pozostałych próbek. Całkowita skuteczność programu Baidu Antivirus 2015 to 38/40. Ale… warto mieć na uwadze, że program nie zablokował 2 malware, które zainfekowały komputera, zawiodła więc ochrona, która powinna być ostatnią deską ratunku – technologia proaktywna.
- Aby sprawdzić ochronę przed phishingiem wykorzystaliśmy do tego celu 20 linków nie starszych niż 48 godzin. Baidu zablokował 5/20. Włączenie silnika Aviry nie wpłynęło na poprawę. Licencja obejmuje tylko ochronę plików.
Wnioski z testu: domyślna ochrona w czasie rzeczywistym nie jest najlepsza. Zważywszy na fakt, że strony phishingowe hostowane są średnio kilka godzin, a te które są online więcej niż kilka dni, uznawane są za bardzo stare, Baidu wypadł kiepsko.
- Aby sprawdzić wydajność Baidu Antivirus 2015:
Przygotowaliśmy wirtualny system Windows 7 x32 + SP1 z ważnymi aktualizacjami na dzień 1 września. W systemie zainstalowano programy: MS Office 2013, Java, Adobe Flash, Adobe Reader, Mozilla, Chrome, Thunderbird, CCleaner i kilka innych programów. Na ustawieniach domyślnych sprawdziliśmy zużycie w spoczynku i podczas skanowania pamięci i procesora przez procesy Baidu Antivirus 2015. Podczas 5 minutowego testu zbieraliśmy wyniki co 1 sekundę.
CPU [ % ] | RAM [ ~MB ] |
---|---|
1,129 | 43 |
CPU [ % ] | RAM [ ~MB ] |
---|---|
12,391 | 71 |
Podsumowanie
Do zalet Baidu Antivirus 2015 niewątpliwie należy zaliczyć wydajność. Nie zauważyłem zwiększonego apetytu systemu na zasoby, program nie zaliczył też żadnych wpadek związanych ze swoim błędnym działaniem. Ciekawe rozwiązano opcjonalne funkcjonalności, jeśli chcesz używać – instalujesz w dowolnym momencie (nie można cofnąć tej operacji).
Jeśli chodzi o ochronę jest ona przeciętna, ale też i darmowa, zwiększyć ją możesz aktywując dodakowy silnik Aviry, wpłynie to w niewielkim stopniu na wydajność. W wykrywaniu phishingu liczy się szybkość reakcji producenta. Tutaj Baidu zawodzi. Ochrona podczas surfowania po sieci wspierana jest tylko dla IE, Mozilli i Chrome, więc jeśli korzystasz z innej przeglądarki, hosty z malicious code albo phishingowe mogą stanowić zagrożenie dla Twojego komputera.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy