Baidu Antivirus 2013 to produkt chińskiej firmy Baidu. Firma ta udostępnia użytkownikom własną wyszukiwarkę, która dominuje pod tym względem w Chinach. Antywirus firmy Baidu jest całkowicie darmowy. Producenci skupili się na produkcji programu dla systemu Microsoftu. Program jest oparty o technologię Cloud i zdaniem producenta jest kompatybilny z innymi programami zabezpieczającymi, co oznacza, że może być uruchamiany obok innych antywirusów.
Producent udostępnił użytkownikom następujące funkcje:
- Ochronę w czasie rzeczywistym
- Ochronę proaktywną
- Ochronę pobieranych plików
- Ochronę przeglądarki
- Ochronę USB
- Ochronę przeciwko malicious code
Podstawowa ochrona
Baidu Antivirus zawiera trzy silniki (Baidu Antivirus Engine, Baidu Cloud Security Engine i Avira Antivirus Engine).
Podczas ochrony w czasie rzeczywistym i działania innych modułów działają silniki firmy Baidu, a silnik Aviry jest dodatkowo uruchamiany podczas skanowania (w ustawieniach możliwa jest opcja ustawienia silnika Aviry podczas ochrony real time).
Nawet jeśli zainfekowany plik nie zostanie wykryty, podczas próby jego uruchomienia jest on blokowany. Po pojawieniu się informacji o zablokowaniu, program czeka na reakcję użytkownika. Możemy zablokować i zezwolić na dalsze działanie. Jeśli użytkownik nie podejmie żadnej decyzji, po 30 sekundach wykonywana jest domyślna akcja – czyli „zablokuj”.
Myślę, że warto również zwrócić uwagę na moduł ochrony pamięci USB. Po podłączeniu pamięci przenośnej, program wykonuje automatyczne skanowanie i gdy nie znajdzie żadnych infekcji możemy otworzyć naszą pamięć przenośną. Natomiast jeśli wykryje zagrożenie, podejmie próbę naprawy.
Ochrona przeglądarki
Baidu oferuje ochronę przeglądarki, oznacza to, że program „pilnuje”, aby nie została zmieniona strona startowa. Chroni również przed instalacją pasków narzędziowych tzw. toolbarów. Jednak aby program zapewniał taką ochronę, należy ją włączyć w ustawieniach, bowiem domyślnie chroniony jest tylko Internet Explorer.
Ochrona zainfekowanych stron jest udostępniona przez producenta, lecz nie działa do końca prawidłowo. Program ma wsparcie dla popularnych przeglądarek, lecz jak pisałem wcześniej zainfekowane strony www nie są blokowane. A przynajmniej nie wszystkie, co potwierdzają nasze testy.
Kolejnym modułem, który zwiększy bezpieczeństwo jest ochrona pobieranych plików. Po pobraniu pliku jest natychmiast skanowany, po czym program wyświetla okienko pop-up o tym, czy jest bezpieczny, czy też nie.
Podsumowanie
Antwvirus firmy Baidu zapewnia dobry poziom ochrony w testach real time, natomiast w testach malicionus URL wynik jest słaby, mimo informacji producenta o wsparciu dla popularnych przeglądarek (Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome). Jego ochronę na poziomie HTTP można wspomóc instalując dodatek do przeglądarki innego producenta, jak np. Bitdefender Trafficlight czy McAfee SiteAdvisor.
Test: | Malicionus URL | Real – time |
Dzień 1 | 25% | 100% |
Dzień 2 | 0% | 100% |
Dzień 3 | 0% | 100% |
Średnia | 8% | 100% |
Testy programu można śledzić na bieżąco w naszym Labie.
Test malicious URL wypadł słabo, ale warto dodać, że program jest darmowy. Mimo, że aplikacja jest po angielsku (dostępna jeszcze w jęz. portugalskim i oczywiście chińskim), to dzięki przejrzystemu interfejsowi, nawet niedoświadczony użytkownik doskonale poradzi sobie z jego konfiguracją.
Baidu Antivirus używa niewiele zasobów komputera – krótko mówiąc jest bardzo lekki. Dokładnie zostanie to sprawdzone w teście wydajnościowym 2014, który ukaże się na łamach naszego wortalu. Co do wykrywania zagrożeń – o każdej infekcji użytkownik jest informowany i ma możliwość podjęcia decyzji co z danym plikiem zrobić.
Podczas korzystania z programu nie zauważyłem błędów w działaniu.
Wady
- Niski poziom ochrony w testach malicionus URL
- Dostępny tylko w trzech językach (chiński, portugalski, angielski)
Zalety
- Niskie wykorzystanie zasobów komputera
- Przejrzyste i bardzo ładne dla oka GUI
- Kompatybilność z innymi programami zabezpieczającymi
- Dobry poziom ochrony w real time
- Dzięki heurystyce wykrywa zagrożenia nie zdefiniowne przez sygnatury statyczne / generyczne
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy