28-procentowy wzrost ataków oraz koncentracja cyberprzestępców na nauce i badaniach oraz sektorze administracyjno-wojskowym – tak wyglądał pierwszy kwartał 2024 roku w cyberprzestrzeni według ekspertów Check Point Research. Firma ostrzega przed szerzącymi się atakami cybernetycznymi, w tym atakami ransomware. W Europie liczba ogólnych typów ataków wzrosła aż o 64 procent rok do roku.
W pierwszym kwartale 2024 r. nastąpiła intrygująca zmiana w krajobrazie cyberataków, zarówno pod względem częstotliwości, jak i charakteru zagrożeń.
Liczba cyberataków w 1. Kwartale 2024 r. sięgnęła 1308, co oznacza 5% wzrost względem analogicznego okresu zeszłego roku oraz 28% wzrost w porównaniu do 4. kwartału 2023 r. Znaczny wzrost w porównaniu z Q4 2023 r. uwydatnia niepokojący trend szybkiej eskalacji zagrożeń – twierdzą eksperci.
Najwięcej ataków doświadcza obecnie sektor edukacji/badań – tygodniowo jest ich średnio 2454 na pojedynczą organizację.
Ulubionymi celami cyberprzestępców są również sektory administracyjno-wojskowy (1692 ataki) oraz opieki zdrowotnej (1605 ataków w tygodniu), czyli te które są kluczowe dla funkcjonowania społeczeństwa.
Największy, bo 37-procentowy, wzrost liczby ataków (rok do roku) odnotował sektor dystrybucji sprzętu komputerowego (hardware vendor).
Afryka to obecnie najbardziej podatny na ataki region świata. To właśnie tu odnotowano największy przyrost (+20 proc.) oraz największą liczbę (2372) ataków tygodniowo na pojedynczą organizację. Duży spadek odnotowała z kolei Ameryka Łacińska (-20 proc.), pozytywnie wyróżniając się na tle świata. Sytuacja w Europie i Ameryce Północnej jest bardziej stabilna – tu skala ataków nie sięga nawet połowy tych realizowanych w Afryce czy Azji.
Najbardziej niepokojącym faktem jest jednak gwałtowny wzrost ataków ransomware. Najwięcej z nich –aż 59 proc. – realizowanych było w Ameryce Północnej. Największy przyrost należy jednak do Europy. To aż 64 proc. rok do roku.
Według ekspertów wzrost ten można przypisać czynnikom takim jak zwiększona cyfryzacja usług i otoczenie regulacyjne, które potencjalnie sprawiają, że organizacje są bardziej podatne na ataki lub będą bardziej widocznymi celami. Tym samym w Europie prowadzono niemal 25% wszystkich ataków tego typu.
Grupy ransomware najchętniej atakują sektor produkcyjny (29 proc. i prawie 2-krotnie większa liczba zgłoszonych ataków) oraz opieki zdrowotnej (11 proc.) Ich cechą wspólną jest wysoka konieczność zapewnienia ciągłości usług, co przekładać się może na większy potencjał do płacenia okupu.
Dane statystyczne pochodzą z witryn, które publikują informacje o atakach i wymuszeniach, i są obsługiwane przez grupy stojące za atakami ransomware
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy