Rok 2019 dostarczył poro bezprecedensowych ataków, a ransomware uważany przez biznes za największe zagrożenie, wygenerował globalne straty w wysokości 11,5 miliardów dolarów. Szalejąca cyberprzestępczość, dynamiczny przyrost danych i regulacje prawne wpłynęły na wzrost inwestycji w chmurę publiczną, DLP, uwierzytelnianie wieloskładnikowe i rozwiązania do backupu.
Xopero Software S.A. we współpracy z ekspertami z 11 firm, takich jak m.in. Orange, Equinix, Oracle, Sysclay, ComCERT, TestArmy, Tauron czy Oktawave, przedstawia raport „Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2020”. Kolejną, jeszcze bardziej wnikliwą edycję jedynego w Polsce raportu poświęconego nowym kierunkom w branży bezpieczeństwa IT.
Co znajduje się w raporcie?
Trendy i kierunki w cyberbezpieczeństwie. Aktualne zagrożenia oraz kierunki rozwoju branży. Raport powstał z myślą o właścicielach małych i średnich przedsiębiorstw, ale tematy w nim poruszone z pewnością zainteresują również kadrę managerską korporacji i instytucje publiczne:
- Cloud computing: Obawy przed chmurą – czy dostawcy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za bezpieczeństwo?
- Internet of Things: Era IoT i dlaczego musimy przemyśleć dotychczasowe podejście do cyberbezpieczeństwa?
- Ransomware: Czyli stary, (nie)dobry trend, który po 30 latach nie zamierza zwolnić tempa.
- Machine learning: Czy inteligentne algorytmy mają realne przełożenie na cyberbezpieczeństwo?
- Backup i DR: Przyrost danych i ilość zagrożeń sprawiają, że backup staje się fundamentem cyberbezpieczeństwa.
- Blockchain: Blockchain, rewolucja która nadejdzie – ale czy na pewno w kwestii cyberbezpieczeństwa?
- MFA: Czy MFA stanie się standardem, który będzie w stanie zastąpić login i hasło na szeroką skalę?
- Data Loss Prevention: Czy biznes potrzebuje kolejnego rozwiązania do zabezpieczania danych?
- Software-as-a-Service: Bezpieczeństwo w modelu SaaS. Czy rynek SECaaS powtórzy sukces Fintech?
- Quantum computing: czy obecne cyberbezpieczeństwo jest zagrożone?
urzędy gmin oraz klinika dziecięca Budzik.
Zapowiadane rozchmurzenie
W 2019 roku ok 52% polskich przedsiębiorstw wykorzystywało chmurę lub miało to w planach. Globalnie możemy mówić nawet o 86% przedsiębiorstw, które już przeniosły do niej swoje dane. Obawy, które jeszcze do niedawna budził w nich cloud computing, stopniowo maleją. Dziś 26% ankietowanych specjalistów IT uważa kwestie bezpieczeństwa za poważne wyzwanie dla stosowania usług chmurowych. Dla porównania w 2015 roku współczynnik ten wynosił 45%.
Niezaprzeczalnym trendem będzie rozwój praktyk multi-cloud. Odnosi się ona do korzystania z wielu heterogenicznych dostawców usług w chmurze. Dla branży bezpieczeństwa oznacza to konieczność stworzenia przedsiębiorstwom takich narzędzi, które umożliwiają zabezpieczenie danych przechowywanych w wielu chmurach, ich łatwą migrację i odzyskiwanie.
Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie cloud computingiem w segmencie MŚP i korporacji. Wzrastają również statystyki adaptacji praktyki multi cloud – firmy korzystają średnio z 5 rozwiązań chmurowych. Zarówno pozytywne doświadczenia przedsiębiorstw jak i przykłady udanych realizacji koncepcji “państwa w chmurze” wpłyną na upowszechnienie jej również w sektorze publicznym. I całe szczęście, bo infrastruktura IT w wielu organizacjach publicznych pozostawia wiele do życzenia. Cloud w łatwy sposób rozwiązuje ten problem.
Wskazuje Paweł Sarol, Cloud Backup Business Development Manager w Xopero Software.
Ransomware w formie
Ransomware niepodważalnie pozostaje jednym z najbardziej kosztownych zagrożeń dla biznesu. Tylko w 2019 roku wygenerował globalne straty w wysokości 11,5 miliardów dolarów. Rośnie również częstotliwość ataków. Na początku 2016 roku uderzał co 2 minuty. Rok temu mówiliśmy o 14 sekundach, a do 2021 roku czas ten skróci się do 11 sekund!
Targetowane ataki, koncentracja na biznesie i organizacjach państwowych, leakware, ransomware-as-a-service i rozwój ataków szyfrujących na urządzenia mobilne to najpoważniejsze aspekty, na które należy przygotować się w 2020 roku.
Bezpieczeństwo w standardzie
Średni koszt pojedynczego wycieku danych w ubiegłym roku wyniósł 3.92 miliona dolarów. Średnio wyciekało ponad 25 tys. rekordów – każdy o wartości ok. 150 dolarów. Nic dziwnego, że szybkim krokiem na salony bezpieczeństwa IT wkracza DLP (Data Loss Prevention) – technologia zapobiegająca utracie danych i wspomagająca identyfikację osób, które nie powinny mieć do nich dostępu.
Standardem staje się również uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA/2FA). Popularność zdobywają tu tokeny programowe (np. aplikacje) i biometria, które są coraz tańsze i łatwiejsze we wdrożeniu. Na rozwój tego trendu wpływają również regulacje prawne. Przykładem jest tutaj chociażby unijna dyrektywa PSD2 (ang. Payment Services Directive), która wraz z wejściem w życie 14 września 2019 r. wprowadziła wymóg silnego uwierzytelniania podczas logowania do usług płatniczych.
Z badań Xopero Software wynika, że przedsiębiorcy najbardziej obawiają się ataków ransomware (79,8%), awarii, utraty lub kradzieży sprzętu (46,8%), uszkodzenia plików (41,5%), ataków malware (37,2%) oraz zagrożeń z wykorzystaniem socjotechnik (35,1%). Jak mogą się zabezpieczyć? Inwestując w rozwiązania do backupu i disaster recovery, które w momencie awarii pozwolą im na niemalże natychmiastowe przywrócenie dostępu do krytycznych usług i aplikacji oraz uniknięcie przestoju. Bo ten, może je sporo kosztować. Przyjmuje się, że globalnie średni koszt przestoju to aż 1,42 mln dolarów (!). Nic dziwnego, że statystycznie 93% firm bez disaster recovery upada w rok po utracie danych…
Nowy, lepszy świat
Wyzwaniem dla branży bezpieczeństwa IT jest stworzenie bezpiecznego Internetu Rzeczy. IoT otworzyło bowiem furtkę do zupełnie nowego świata nie tylko jego użytkownikom, ale i przestępcom. A jeżeli mówimy już o nowym świecie, w raporcie nie mogło zabraknąć tematów o blockchain, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i Quantum Computing. Science fiction? Niekoniecznie. Szybki rozwój tych technologii sprawia, że w coraz większym stopniu wpływają na nasze podejście do nowoczesnego cyberbezpieczeństwa.
Dobre rady
Oprócz branżowych prognoz, raport zawiera szereg rekomendacji dla biznesu przygotowanych przez ekspertów z takich firm jak Orange, Equinix, Sysclay, Oracle czy Oktawave. Ich analiza i wdrożenie pozwoli firmom nie tylko budować przewagę i efektywnie funkcjonować w cyber-przestrzeni, ale może zdecydować również o ich dalszym istnieniu w 2020 roku.
Raport jest dostępny do pobrania bezpłatnie tutaj.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy