Aż 53% incydentów naruszenia danych firmowych zostaje odkrytych dopiero przez podmioty zewnętrzne – same organizacje nie mają o nich wiedzy. W 2017 roku średnia liczba dni, które mijają od zaistnienia ataku do jego wykrycia wynosi 206 dni, czyli przenosząc to na podwórko firmowe, dopiero po ponad 6 miesiącach co druga firma dowiaduje się, że cyberprzestępcy mieli dostęp do sieci. W szybszej analizie oraz dokładniejszym wykrywaniu zagrożeń może pomóc sztuczna inteligencja oparta na uczeniu maszynowym.
Szybkie przetwarzanie informacji i reagowanie na zagrożenia w czasie rzeczywistym jest możliwe dzięki uczeniu maszynowemu, które wykorzystuje algorytmy do analizy dużej ilości danych. Maszyna może zidentyfikować wzorce i prawidłowości oraz podejmować na tej podstawie decyzje, a wszystko przy minimalnej ingerencji człowieka.
Uczenie maszynowe umożliwia coraz szybsze, dokładniejsze i wydajniejsze wykrywanie cyberzagrożeń. Niejednokrotnie prześciga człowieka w dostrzeganiu wzorców zachowań czy podejrzanych incydentów. Dzięki temu jest w stanie nadążyć za dynamicznym rozwojem technik stosowanych przez cyberprzestępców.
– komentuje Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce.
Uczenie maszynowe z powodzeniem wykorzystują m.in. zapory sieciowe aplikacji (Web Application Firewalls – WAF), które opierają się na obserwacyjnej metodzie wykrywania zagrożeń zwanej uczeniem się przez aplikację (ang. AL – Application Learning). AL tworzy profile sposobu korzystania z aplikacji internetowych, a wszelkie niezgodne z nimi działania klasyfikuje jako anomalię. Sztuczna inteligencja, wykorzystując uczenie maszynowe, ustala, czy jest to realne zagrożenie, a jeśli tak, WAF może rejestrować i blokować żądanie.
Uczenie maszynowe może zrewolucjonizować branżę cyberbezpieczeństwa, gdyż pozwala uporządkować ogromną ilość danych i szybciej wykrywać nowe zagrożenia czy kolejne warianty złośliwego oprogramowania. Rozwiązania tego typu zostały już włączone do tradycyjnych usług działających w oparciu o chmurę, jednak na fali popularności terminu „uczenie maszynowe” wielu dostawców deklaruje wykorzystanie technologii mimo faktycznego braku takiej możliwości.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy