Cyberbezpieczeństwo w polskich gminach to temat często zapominany. Budżetu na zabezpieczenie lokalnych interesów przedsiębiorców i obywateli jest ciągle za mało, a niewystarczająco bezpieczne systemy dla administracji rządowej wcale nie pomagają. Dlatego dobrze, że powstał ogólnopolski program wsparcia, taki jak Cyfrowa Gmina w ramach programu Polska Cyfrowa 2014-2020. Środki pomocowe będzie można przeznaczyć między innymi na zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów dziecka, domów pomocy społecznej, a także na:
- nowoczesne rozwiązania do kopii zapasowej,
- załatania i zabezpieczenia infrastruktury,
- zakup sprzętu IT i oprogramowania,
- licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej,
- szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
Projekty realizowane przez samorządy w ramach Cyfrowej Gminy będzie można składać do 30 września 2023 roku.
Nabór został podzielony na 3 rundy. Pierwszy z nich dotyczy 1000 gmin (decyduje kolejność zgłoszeń) i potrwa do 17 listopada 2021 roku. Każda gmina będzie miała wyznaczoną dla siebie rundę, a listę gmin uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie, będzie można poznać w dniu uruchomienia każdej rundy.
Cyfrowa Gmina: Webinaria i zgłoszenia dla samorządowców
Już w najbliższy czwartek, 20 października o godz. 10:00 firma Xopero Software organizuje specjalny webinar, podczas którego podpowie w jaki sposób poprawnie wypełnić wniosek i jak uwzględnić w nim backup, aby zabezpieczyć dane przed każdą możliwą awarią, błędem ludzkim, czy atakiem ransomware, które coraz częściej uderzają w polskie samorządy.
Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie w formie grantu do 100% wydatków. Minimalna wysokość grantu dla jednej gminy wynosić będzie 100 000 zł, natomiast maksymalna 2 000 000 zł. W konkursie mogą brać udział wszystkie gminy w Polsce: miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie.
Dodatkowe informacje:
- Rejestracja na webinar z Xopero.
- Więcej o programie Cyfrowa Gmina na portalu gov.pl.
- Informacja prasowa
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 3 razy