Założona w 1988 roku firma F-Secure, jako dostawca rozwiązań do zabezpieczeń sieci i komputerów, ogłosiła podział na dwie odrębne spółki. Część konsumencka pozostanie w rękach F-Secure Corporation, a część biznesowa zostanie przejęta pod koniec lipca 2022 roku przez WithSecure, którego portfolio koncentruje się na ofercie opartej na chmurze i obejmuje między innymi zabezpieczenia punktów końcowych oraz usługi zarządzane MSP. Celem tego zróżnicowania jest skoncentrowanie się na podwojeniu przychodów do końca roku 2025. F-Secure odnotowuje bowiem znaczący wzrost sprzedaży usług SaaS – aż o 34% rok do roku – natomiast WithSecure twierdzi, że dochód za subskrypcje z usług w chmurze wzrósł o około 80% w ostatnich dwóch latach.
Firma F-Secure zarejestrowana w Finlandii obsługuje dzisiaj ponad 100 tys. klientów korporacyjnych i dziesiątki milionów użytkowników indywidualnych na całym świecie. Podczas gdy sprzedaż produktów biznesowych w roku 2021 wzrosła im o 7% w stosunku do roku poprzedniego (zanotowali też 34% wzrostu sprzedaży usług chmurowych B2B), to oprogramowanie dla B2C utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie od kilku lat.
WithSecure przejmie część biznesową oprogramowania i usług producenta F-Secure
WithSecure, oprócz oferowanych usług w chmurze, koncentrować się będzie na usługach zarządzanych SaaS/MSP oraz konsultingu cyberbezpieczeństwa.
Nikt nie jest w stanie sam ochronić społeczeństwa cyfrowego. Musimy współpracować, aby mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo. Jeśli jesteś właścicielem firmy, to znasz swoją firmę i klientów lepiej niż my, ale jesteśmy tu po to, aby uzupełnić Twój zespół ds. bezpieczeństwa, kiedy tego najbardziej potrzebujesz. Nasi eksperci staną się Twoimi ekspertami, a nasza technologia stanie się Twoją technologią.
Powiedział Juhani Hintikka, President & CEO WithSecure.
Przychody firmy F-Secure pochodzą głównie z Europy – jest to odpowiednio 30% ze Skandynawii oraz ponad 40% z Europy. Niektórzy twierdzą, że F-Secure z trudem dotrzymuje kroku konkurentom, takim jak TrendMicro i CrowdStrike z przychodem 1,5 miliarda dolarów, podczas gdy przychód firmy F-Secure szacuje się na 260 milionów dolarów. Ponadto raporty Gartnera nie pozostawiają złudzeń – liderami są Microsoft i Trend Micro w dziedzinie ochrony punktów końcowych. F-Secure od lat pozostaje w tyle jako gracz niszowy.
Podobnie jak inne firmy, WithSecure musi stawić czoła wyzwaniom. Inne firmy zazwyczaj tworzą coś, z czego korzystają ich klienci, podczas gdy firmy z branży cyber tworzą produkty i usługi, z których klienci mają nadzieję, że nie będą musieli korzystać.
Powiedział Mikko Hyppönen, dyrektor ds. badań w WithSecure.
Firma F-Secure została założona w 1988 roku pod nazwą Data Fellows i była jedną z pierwszych firm antywirusowych. Konkurowała z takimi graczami jak: Norton, McAfee, Avast (przejęty przez NortonLifeLock w 2021 roku), Kaspersky, Sophos, NOD (później ESET) i Dr. Solomon. W 1999 roku Data Fellows zmieniła nazwę na F-Secure, a ponad dwie dekady później dochodzi do podziału na F-Secure, skupiającą się nadal na rozwiązaniach konsumenckich oraz na WithSecure dla rynku biznesowego.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 5 razy