To dobry czas na aktualizację: Bitdefender 2017

Producent: Bitdefender
Nazwa: Bitdefender Total Security 2017
Testowana wersja: 21.0.22.1050
Licencja: komercyjna
Strona dystrybutora

Konkluzje

Biorąc pod uwagę całokształt rozwiązania Bitdefender Total Security 2017, trudno tak naprawdę do czegokolwiek mieć większe uwagi. Wersja 2017 chociaż nie wnosi prawie żadnych poważniejszych nowinek, to osoby, które do tej pory były zadowole z wersji 2016 nie powinni się i tym razem zawieść. Dlatego czym prędzej rekomendujemy wszystkim zaktualizowanie własnych antywirusów do najnowszych buildów.

W branży IT ostatnie dni grudnia zawsze zwiastują w różnego rodzaju podsumowania i obietnicę poprawy. Poniższy tekst, który dotyczy rozwiązania Bitdefender Total Security 2017 (to ta najbardziej funkcjonalna wersja antywirusów marki Bitdefender dla konsumentów), prawdopodobnie będzie zamykał cykl recenzji w tym,kończącym się Anno Domini 2016.

W bieżącym roku przetestowaliśmy sporo programów antywirusowych, narzędzi wspierających ochronę oraz rozwiązań, które ułatwiają administratorom monitorowanie aktywności pracowników – nie wspominając już o innego rodzaju produktach dla firm, które przynoszą działom IT wymierne korzyści. Z tego właśnie powodu potraktowano ten artykuł (pod pewnymi względami) dosyć wyjątkowo – los zadecydował, że to Bitdefender będzie tym antywirusem, któremu przyjdzie stanąć w szranki z klarownym już dla nas obrazem branży aplikacji bezpieczeństwa w Polsce w roku 2016.


Nowa wersja programów Bitdefender wnosi całkiem nowy wygląd okienek.

Przedstawiając czytelnikom każdą kolejną wersję programów ochronnych zawsze wspominamy o zmianach. W pakiecie marki Bitdefender z linii 2017 jest ich stosunkowo niewiele – Bitdefender nie wybija się przed tłum innych, znanych i popularnych w naszym kraju dostawców oprogramowania zabezpieczającego. Ale nie inaczej jest też w przypadku programów marki ESET z serii 10, najnowszego „F-Secure total security and privacy”, antywirusów ze wschodniej granicy Kaspersky 2017, a także nadchodzącej wstabilnej wersji antywirusa Avast.

Mamy w tym roku nieodparte wrażenie, że producenci nie mają pomysłu na rozwój swoich programów i tylko czekają na kolejny krok cyberprzestępców, którzy zdołają zaskoczyć ich (i przy okazji nas wszystkich) pomysłem na dochodowy biznes pokroju: botnetów złożonych z IoT, wirusów ransomware, ataków DDoS, mobilnych trojanów bankowych, czy chociażby tak zwanego malware’u „fileless” – czyli złośliwego kodu, który „operuje na” uruchomionych procesach tylko w obszarze pamięci RAM, przy czym do wykonywania swoich działań nie wykorzystuje żadnych plików zapisanych na dysku twardym lub kluczy w rejestrze systemowym.

Funkcjonalność Bitdefender Total Security 2017

Zaczynając od modułu, który w tej wersji jest zupełnie czymś nowym (i zarazem jest dostępny w pakiecie Bitdefender Internet Security 2017 oraz Bitdefender Antivirus Plus 2017) musimy wspomnieć o Doradcy Ochrony Wi-Fi (Wi-Fi Security Advisor). Doradca Ochrony Wi-Fi w miejscach publicznych, gdzie rozgłaszane są bezprzewodowe SSID sieci, sprawdza ich bezpieczeństwo – czyli tak naprawdę korzysta z protokołu IEEE 802.1x i zaczytuje dane z karty sieciowej o zastosowanym typie szyfrowania (np. WPA2) oraz algorytmie szyfrowania (np. AES+CCM, TKIP lub AES+CCM+TKIP) na podstawie uzgodnienia polityki bezpieczeństwa pomiędzy urządzeniami. W przypadku sieci, które zabezpieczone są silnym protokołem WPA2 (ale słabym hasłem), Doradca Ochrony Wi-Fi próbuje zalogować się do routera wykorzystując domyślne uwierzytelniające dane (login i hasło: admin, root, 123456, itp.) dla popularnych producentów routerów.


Przykładowa konfiguracja zaawansowanego routera RouteBoard Mikrotik (RB951UI) dla użytkowników domowych i małych firm oraz zabezpieczenie rozgłaszanej sieci bezprzewodowej.


W tym przypadku, sieć o SSID „Coffe Shop Public” jest niezabezpieczona. Takich bezprzewodowych publicznych punktów dostępu do Internetu należy unikać jak ognia.

Producent, w programach bezpieczeństwa Bitdefender 2017 zadbał o zmodyfikowanie i ulepszenie wielu innych modułów i technologii wykrywających złośliwe pliki. A oto niektóre z nich:


Mechanizm optymalizujący system operacyjny uległ poprawie.

  • Zintegrowane z antywirusem Bitdefender narzędzia: optymalizator rozruchu i szybka optymalizacja mogą zastąpić popularne pakiety optymalizujące (np. CCleaner). Jednak naszym zdaniem, użyteczność podobnych modułów w dniu dzisiejszym stoi pod znakiem zapytania. Jednak wszyscy bądźmy sprawiedliwi i nie odbierajmy niedoświadczonym użytkownikom komputerów tej funkcjonalności. Moda na „antywirusowe dodatki” powoli mija. Rozumiemy też producentów – trudno im wyrzucić z programu „coś”, co w pewnym sensie może pomóc w optymalizacji systemu.


Ochrona przed ransomware nadal jest domyślnie wyłączona.

  • Zrekonstruowaniu i poprawie poddano skrypt wykrywający oprogramowanie szyfrujące i wyłudzające okup (krypto-ransomware). Chociaż warto zaznaczyć, że nadal ochrona ta jest domyślnie wyłączona.
  • Poprawki wprowadzone do Bitdefender Central przyczyniły się do łatwiejszego i bardziej intuicyjnego obsługiwania konta użytkownika w chmurze oraz wydawania zdalnych komend skanujących, optymalizujących i lokalizujących urządzenie.
  • Wersje 2017 to także nowy design, którego kolorystykę pozostawiono w tradycyjnym dla programów marki Bitdefender – ciemnym motywie.

I tutaj przy okazji omawiania nowych i poprawionych rzeczy, chcemy uczulić tych mniej technicznych użytkowników na funkcjonalność, która z pewnością przyczyni się do zwiększenia ochrony plików i folderów.


Konfiguracja ochrony przed zagrożeniami ransomware.

Ochrona przed zagrożeniami ransomware – jak sama nazwa wskazuje, daje każdemu użytkownikowi możliwość wskazania dowolnych folderów na poszczególnych dyskach, które będą zabezpieczone przed próbami zaszyfrowania inicjowanymi przez fałszywe faktury, skrypty lub błędy w nierozważnym zezwoleniu na uruchomienie makro w spreparowanym dokumencie pakietu Office.

central.bitdefender.com

Nie wszyscy użytkownicy, którzy już kupili lub zechcą wypróbować za darmo przez 30 dni antywirusy marki Bitdefender z serii 2017 wiedzą o internetowej platformie.

Konsola w chmurze dla konsumentów jest tylko małą namiastką tego, co mają do dyspozycji informatycy w rozwiązaniu Bitdefender GravityZone (odsyłamy do testu).  

Zdalne zarządzanie licencjami, lokalizowanie urządzenia z dokładnością co do jednego metra, przegląd historii ostatnich adresów IP, zdalne uruchamianie komend (skanowania, czyszczenia systemu, zarządzania programami w auto-starcie), blokowanie i czyszczenie urządzeń – to spore ułatwienie dla domorosłych administratorów, którzy chcą z jednego komputera zarządzać ochroną i mieć nieprzerwany wgląd w stan bezpieczeństwa urządzeń. Tak naprawdę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdalnie zarządzać podstawowymi ustawieniami ochrony komputera, którego położenie liczone jest w setkach kilometrów od właściciela licencji.


Wgląd w ostatnią aktywność urządzeń.


Konsola Bitdefender Central i możliwe komendy do zdalnego uruchomienia.


Zarządzanie uruchamianymi programami z systemem Windows to całkiem niezła wartość dodana.


Zarządzanie uruchamianymi programami z systemem Windows to całkiem niezła wartość dodana.


Dzięki Bitdefender Central możliwe staje się zarządzanie modułem skanera podatności.
Podobne artykuły

  Branża cyberbezpieczeństwa rządzi się swoimi prawami. Tutaj nie ma czasu na odpoczynek, a...

Komentarze

Obrazek użytkownika Oko

Dla zainteresowanych promocja prosto od Bitdefender ,90 dniowy przedłużony Trial wersji : Bitdefender Total Security 2017 za free :)
http://www.bitdefender.com/site/Facebook/redFreeDownload

Obrazek użytkownika Zyga

"Pozostając jeszcze chwilę przy testach nie możemy nie wspomnieć o bugu, który pomimo kilku prób powtarzał się za każdym razem – po zainstalowaniu antywirusa Bitdefender Total Security 2017 i wywołaniu interfejsu graficznego, GUI nie reagowało na akcję zamknięcia okna metodą „tradycyjną”, a więc klikiem myszy komputerowej. Okienko programu antywirusa reagowało na minimalizowanie, ale na zamknięcie już nie. Możliwe, że błąd ten wystąpił tylko u nas. A jeżeli nie, prosimy o potwierdzenie w komentarzach."

Nie ma takiego bugu.
Natomiast jest nadal taki, że panel nie włącza się z systemem. Procesy działają od razu, natomiast panel się włącza ok 3min po włączeniu komputera sam, chyba, że sami go wymusimy.
Pisałem maile do Bitdefendera. Znają ten problem i pracują nad nim. Ale dość długo trwa ta naprawa.

Obrazek użytkownika Andrzej

Ochrona antywirusowa jest doskonała. Doskonała jest też zakładka Safepay umożliwiającą bezpieczne płatności i bankowość internetową. Wady: brak pomocy technicznej po polsku (dzisiaj 27 lipca 2017 nie działa - nie zbiera danych). Jak usunąć zakładkę z Safepay? (kiepski interfejs, przynajmniej polskojęzyczny).

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

#3 Jest już wersja 2018, ale większość rzeczy jest aktualna, więc zdajesz sobie sprawę, że artykuł ma już rok czasu?

Zakładki SafePay nie usuniesz z programu. Jeśli instalowałeś Bitdefender Total Security 2017 z konsoli Bitdefender Central, to musisz całkowicie usunąć antywirusa i zainstalować wersję mniej rozbudowaną przez instalator pobierając go z bitdefender.pl Tam szukaj Bitdefender Antivirus, jeśli już koniecznie nie chcesz mieć SafePay.

Jeśli instalujesz Bitdefendera z konsoli Central, to zawsze instaluje się najbardziej rozbudowana wersja. O tym musisz pamiętać.

Obrazek użytkownika ProLoG

Pobrałem ten ... syf na 8.1 bo mialem ogromny ping czyli wurios mowie ... jakis dobry antywirusek bedzie git.... zniszczyla mi clastry n dysku ... mi polowe systemu itd juz przy instalacji i teraz nie moge uruchomic systemu prawdopodobnie dysk do ....Dobra robota ... Pewnie koment znikenie trak szybko jak sie pojawił..

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

#5 Tak sie składa, że przejdzie, ale wstrzymuj się od tych wulgaryzmów, bo są wyjątkowo chamskie. Nie dało się napisać jak człowiek? Jeśli wystąpił problem, to pretensje kieruj do producenta i dowiedz się, dlaczego tak się stało, a nie inaczej, aby na przyszłość być mądrzejszym o to doświadczenie. A co najważniejsze - aby wiedzieć, co konkretnie spowodowało problem i czy na pewno była to wina programu, a nie użytkownika, który nie doczytał komunikatu i coś tam kliknął, tylko nie wiadomo do końca co. Próbuj uruchomić w trybie awaryjnym.

Dodaj komentarz