Pracownicy AV-Comparatives udostępnili dwa raporty z testów Real-World Protection Test (RWPT) oraz Real Time Threat List (RTTL). W przypadku tego pierwszego wyniki publikowane są co miesiąc lub raz na kilka miesięcy. W teście, który trwał od lutego do końca czerwca 2016 roku wykorzystano 1868 ilość próbek malware. Aby sprawdzić aspekty wykrywalności, fałszywych alarmów oraz ostrzegawczych komunikatów w momencie wykrycia zagrożenia, AV-C zastosował swój własny automatyczny system testujący Real-World Protection-Test Framework. Dzięki temu pracownikom AV-C udało się ustalić, które programy antywirusowe biorące udział w teście są warte uwagi.
Analizując wyniki warto zwrócić uwagę na sposób sortowania powyższego wykresu. AV-C lepiej ocenia program, który nie zablokował wirusa (w efekcie malware zostało uruchomione i zainfekowało system operacyjny), niż ten program, który wyświetlił ostrzegawczy komunikat z prośbą o podjęcie akcji. Dla przykładu: Emsisoft Internet Security znajdujący się w połowie tabeli nie wykrył jednego zagrożenia, a w 53 przypadkach wyświetlił alarm ostrzegawczy. Pomimo tego otrzymał końcową ocenę niższą niż ESET i Tencent. Zarówno programy ESET, jak i Tencent nie zablokowały aż 27 próbek malware.
Test na podstawie listy zagrożeń Real Time Threat List
AV-C po raz drugi sprawdził programy antywirusowe na próbkach dostarczanych przez AMTSO (Anti-Malware Testing Standard Organisation). Projekt Real Time Threat List pozwala wszystkim zainteresowanym korzystać z dobrodziejstw ustalonych standardów i przeprowadzać testy na próbkach starannie wyselekcjonowanych. Repozytorium zawiera bazę wirusów zgromadzonych przez ekspertów z całego świata. Z próbek tych mogą skorzystać wszyscy – od labów po osoby zajmujące się analizą malware, jednak usługa nie jest bezpłatna. Za gotowe narzędzia z dostępem do setek tysięcy próbek należy zapłacić kilka tysięcy euro, co w porównaniu do firm odsprzedających dostęp do swoich baz danych malware i tak nie jest wygórowaną ceną.
Spośród 299 starannie dobranych próbek malware do testu, antywirusy do uzyskania certyfikatu musiały zablokować 98% z nich. Nie udało się osiągnąć tego progu Nano Antivirus Pro, TGsoft VirIT eXplorer Lite i Webroot SecureAnywhere Antivirus.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy