ESET Security Pack, model ochrony 3 na 3

Programy antywirusowe zza naszej południowej granicy są u nas bardzo popularne. Producenci Avast i AVG na swoją estymę zapracowali sobie wsparciem technicznym, darmowymi wersjami dla użytkowników domowych oraz niskim zapotrzebowaniem na zasoby przez swoje programy. Jednakże to słowacki ESET od wersji numer 3 wiedzie prym popularności w Polsce i cieszy się nią do dziś. Ale czy nie spoczął na laurach a jego sukces nie przeradza się powoli w stagnację?

Recenzowane dzisiaj rozwiązanie ESET Security Pack skierowane jest do użytkowników domowych i tych prowadzących działalności gospodarcze. Za 229 złotych (przedłużenie licencji kosztuje 137zł) w ramach wielostanowiskowej - jednej licencji otrzymasz ochronę 6 urządzeń: trzech systemów „stacjonarnych”: Windows, Mac OS X, Linux oraz trzech urządzeń mobilnych: Android, Symbian i Windows Mobile. Kombinacje są różne, możesz wybrać ochronę 2x Windows, 1x Linux, 2x Android i 1x Windows Mobile.

Podobnymi zasadami licencjonowania posługują się F-Secure i McAfee. F-Secure usługą SAFE za 139 złotych umożliwia ochronę 3 urządzeń lub za 199zł 5-ciu, bez dylematów „operacyjnych” – nie ma znaczenia czy jest to Windows, Android, Windows Phone, Mac OS X lub iOS. Podobne rozwiązanie zastosował Intel Security w usłudze McAfee LiveSAFE 2015, w której za kwotę 249 złotych producent w ogóle nie narzuca ograniczeń co do ilości zainstalowanych programów na urządzeniach z systemami Mac, iOS, Android i Windows.

Zastosowany przez ESET-a model ochrony 3 na 3 moim zdaniem nie jest najlepszy. Załóżmy sytuację, że klient już ma 3 komputery chronione przez ESET Smart Security 8 i dwa smartfony przez ESET Mobile Security 3, wszystko w ramach usługi ESET Security Pack. Dokupuje kolejny komputer, ale pomimo tego, że jedna licencja mobilna nadal nie jest wykorzystana, nie może jej przenieść na urządzenie z Windowsem / Linuxem / Mac OS X. Warianty kombinacji niewykorzystanych (zmarnowanych) licencji można mnożyć, a na domiar złego, to klient w momencie zakupu usługi ESET Security Pack musi przewidzieć, czy w przyszłości kupi kolejne urządzenie i z jakim będzie ono systemem operacyjnym. Oczywiście, jeżeli w tym momencie klienta nie trafi szlag, istnieje inne, droższe alternatywne wyjście z tej sytuacji – zakup pojedynczych licencji na ESET Smart Security 8 w cenie 170zł lub ESET Mobile Security Premium za 29,99zł.

Jeżeli zamierzasz kupić co najmniej 2 licencje na ESET Smart Security 8 w cenie 332 złotych, lepszym i tańszym wyborem będzie zakup za 229zł ESET Security Pack. Podawane wyżej ceny są cenami sugerowanymi przez producentów, w zależności od dystrybutora i resellera mogą być niższe. 

Zmiany i nowości, jakie dotknęły wersję 8

 • NOWOŚĆ: ochrona przed botnetami, która ma za zadanie chronić komputer przed wykorzystaniem go do cybernetycznych przestępstw, takich jak rozsyłanie spamu, pornografii i złośliwego oprogramowania, a także przed transformacją w komputer zombie, który bezmyślnie wykonuje polecenie hakera. Ochrona ta w oparciu o analizę modeli komunikacji i protokołów sieciowych zapobiega kontrolowaniu komputera poprzez zdalny serwer C&C.  

 • NOWOŚĆ: dodano nowy tryb: "Tryb Smart (Inteligentny)" dla modułu HIPS, coś pomiędzy trybami automatycznym a interaktywnym. Ilość komunikatów znacząco zmniejszy się, nie wpływając na poziom bezpieczeństwa.

 • Ulepszono: funkcję blokowania exploitów, która od wersji 8 obsługuje Javę, co na pewno przyczyni się do poprawy wykrywania i ochrony przed złośliwymi skryptami na stronach internetowych, które wykorzystują luki w zainstalowanym oprogramowaniu.  
 • Ulepszono: moduł do skanowania pamięci, który w synergicznym połączeniu z blokerem exploitów zapewnia wzmocnioną ochronę przed złośliwymi programami zaprogramowanymi w celu uniknięcia wykrycia przez antywirusy.  

Przegląd możliwości

Użytkownicy, którzy aktualnie korzystają z programów ESET-a mogą swoje programy za darmo uaktualnić do wersji 8. Aby to zrobić należy pobrać instalator ze strony producenta i uruchomić go. Upgrade z wersji 7 do wersji 8 nie jest jeszcze dostępny z poziomu samej aplikacji. Wkrótce jednak producent udostępni stosowny update, który umożliwi aktualizację z poziomu GUI.

WAŻNE. Użytkownicy, którzy już mają zainstalowaną wersję 7 i chcą ją uaktualnić, jak również ci, którzy dopiero zamierzają skorzystać z pełnej lub trialowej (30 dni) ochrony oferowanej przez słowackiego producenta, napotykając poniższy problem […]

[…] powinni odinstalować darmowy skaner na żądanie Malwarebytes Anti-Malware Free, który czasami powoduje konflikt z instalatorem ESET. Nie musimy chyba też przypominać o innym oprogramowaniu działającym w czasie rzeczywistym. Pomimo, że MBAM Free nie działa real-time, tj. nie oferuje ochrony „na żywo” i tak czasami może powodować problem przy instalacji.

Producent zadbał o mniej doświadczonych użytkowników, którzy już mają zainstalowane oprogramowanie antywirusowe i aby uniknąć bliżej nieprzewidzianych skutków, jakie mogą inicjować dwa programy antywirusowe w jednym systemie operacyjnym zdecydował, że jakiekolwiek aplikacje zabezpieczające przed instalacją ESET-a powinny być wcześniej usunięte.

Podczas instalacji ESET Smart Security 8 na wirtualnej maszynie program dwukrotnie odmawiał posłuszeństwa nie instalując się poprawnie. Usunięcie MBAM Free natychmiast rozwiązało problem. Co ciekawe, podczas trzeciej próby (za każdym razem po przywróconym obrazie systemu) ESET wreszcie zainstalował się bez żadnych problemów. Na duży plus zaliczam instalacyjną procedurę ESET-a, który w przypadku niepowodzenia instalacji zaproponuje uruchomienie narzędzia czyszczącego system ze złośliwego oprogramowania, które może uniemożliwić poprawne zainstalowanie się aplikacji antywirusowej.

 • Kontrola Rodzicielska – moduł ten w wersji 8 nie posiada wiele opcji konfiguracyjnych. Producent zdecydował się, że kontrola rodzicielska opierać się będzie wyłącznie na blokowaniu dostępu do stron.

Rodzic / opiekun nie zablokuje konkretnych aplikacji i nie ustawi czasowego dostępu do sieci / komputera. Na podstawie 46 zdefiniowanych kategorii stron internetowych rodzic może blokować witryny wykorzystujące szyfrowaną komunikację HTTPS, więc nawet skorzystanie z anonimizującego proxy skutecznie zniechęci kontrolowanego użytkownika do omijania zabezpieczeń.

Niestety, kontrola rodzicielska ESET-a nie posiada funkcji takich jak automatyczne wysyłanie powiadomień na podany adres e-mail w przypadku zablokowania strony należącej do zdefiniowanej kategorii, również samej kontroli nie możesz konfigurować poprzez panel internetowy my.eset.com, z którego zarządzamy „antyzłodzejem”.

 • Anti-Thief (Antyzłodziej) – Zakładając konto w my.eset.com zabezpieczysz swój komputer / telefon na wypadek kradzieży lub zgubienia. Ochrona Anti-Theft działa zarówno w wypadku ESET Smart Security oraz ESET Mobile Security, możliwości tej funkcjonalności w obu rozwiązaniach nieco się różnią. Z dostępnych opcji możesz wydać polecenie lokalizacji, zablokować urządzenie, uruchomić syrenę dźwiękową (wyłącznie na urządzeniu mobilnym), a w przypadku telefonów możesz również usunąć wszystkie dane, w tym kontakty, wiadomości i pliki z karty pamięci. Co więcej, w razie problemów ze zlokalizowaniem smartfonu możesz podejrzeć, z jakich numerów IP telefon / laptop ostatnio łączył się z siecią. Jeśli „osoba po drugiej stronie” nie będzie korzystała z VPN-ów, lokalizacja urządzenia dla policji będzie kwestią czasu – o ile laptop / smartfon nie zostanie sformatowany lub nie zostaną przywrócone ustawienia fabryczne z poziomu roota – do czego pełne uruchomienie telefonu nie jest potrzebne.

  „Moduły Firewall, Antyspam oraz Kontrola rodzicielska dostępne są tylko dla systemów Windows i Mac OS X. Funkcja Anti-Theft wspierana jest tylko przez smartfony i komputery z systemem Windows.”

Ochrona antywirusowa

ESET do ochrony wybranych systemów wykorzystuje własne technologie antywirusowe. Program wyposażony jest w tradycyjne techniki bazujące na sygnaturach statycznych, generycznych, analizie behawioralnej, HIPS-ie, firewall z analizą pakietów i hostów, reputację opartą na chmurze oraz technologię pod nazwą ThreatSense, która chroni przed znanymi i nieznanymi zagrożeniami, lokalnie i podczas przeglądania internetu. Program chroni również przed oprogramowaniem typu spyware śledzącym aktywność użytkownika oraz posiada ważną funkcję automatycznego skanowania podłączonych pamięci masowych USB.

ESET oferuje także darmową aplikację na Facebooka – ESET Social Media Scanner, która skanuje konto użytkownika i znajomych (opcjonalnie do wyboru) pod kątem problemów z ustawieniami, które zmniejszają poziom prywatności online . ESET Social Media Scanner wykrywa również zagrożenia – strony phishingowe i scam. Podobną funkcję oferuje Trend Micro Internet Security 2015. Z obu programów skorzystać mogą wszyscy użytkownicy, bez względu, czy są oni chronienie programami ESET-a lub Trend Micro.

Na koniec warto też wspomnieć o mobilnej ochronie Androida, Symbiana i Windows Mobile – ESET Mobile Security dostępny jest również w wersji darmowej, ale oczywiście z okrojonymi funkcjonalnościami. W podstawowej wersji LITE (free) użytkownik otrzyma moduł antywirusowy działający w czasie rzeczywistym. Porównanie wersji tutaj. Funkcja zdalnego uruchamiania syreny, blokady urządzenia oraz lokalizacji GPS również dostępna jest w wersji bezpłatnej, lecz aktywuje się ją za pomocą komendy i hasła wysyłanego za pośrednictwem wiadomości tekstowej. Z innego numeru telefonu na telefon chroniony aplikacją ESET Mobile Security Lite lub Premium wysyłamy komendę SMS:

 • eset lock hasło - zablokowanie urządzenia
 • eset siren hasło – uruchomienie syreny
 • ese find hasło – loklaizacja telefonu
 • eset wipe hasło – wyczyszczenie danych z telefonu

    

 Testy

 • Aby przetestować ochronę ESET Smart Security 8 zainstalowaliśmy program z ustawieniami domyślnymi (wykrywanie PUA włączone) na wirtualnym systemie Windows 7 x32 Professional + SP1 i uruchomiliśmy 40 złośliwych hostów.

1. Jak zawsze w pierwszej części testu sprawdzamy możliwości detekcji złośliwych stron internetowych zawierające malware. ESET Smart Security 8 na 40 linków zablokował 36 stron, w kilkunastu przypadkach w porę powstrzymywał pobieranie pliku nie dopuszczając do zapisania się na dysku złośliwego oprogramowania.
2. ESET, pozostałe 4 zagrożenia zablokował w momencie skanowania dostępowego po zapisaniu się malware na dysku.
3. W ostatniej części badamy ochronę proaktywną, jednak ESET Smart Security 8 zablokował wcześniej wszystkie zagrożenia nie zmuszając testera do uruchomienia szkodliwego kodu.

 • Oprócz detekcji stron z malware badamy także wykrywalność witryn wyłudzających dane logowania do banków online, systemów płatniczych, kont pocztowych, etc.

Aby sprawdzić ochronę przed phishingiem wykorzystaliśmy 20 linków nie starszych niż 48 godzin. ESET Smart Security 8 z „najświeższymi” linkami nie radził sobie, nie mając ich w bazie oznaczonych jako szkodliwe nie używa dynamicznego skanera www. Próbki starsze niż 24 godziny wykrył bez większych problemów. Ogólny wynik to 11 zablokowanych stron na 20.  

ESET nie zablokował strony phishingowej udającej Allegro.

Dla porównania: McAfee Internet Security 2015 zablokował 19/20. F-Secure Internet Security 2015 19/20, Trend Micro Internet Security 2015 19/20, Bitdefender Internet Security 2015 14/20, FortiClient 5.2 Free 18/20, AVG AntiVirus Free 2015 14/20, AVG Internet Security 2015 16/20, Emsisoft Internet Security 9 12/20, Baidu Antivirus 2015 5/20, 360 Total Security 5 0/20, Kaspersky Internet Security 2015 17/20. Należy pamiętać, że programy te były testowane na różnych próbkach, ale też wszystkie na ustawieniach domyślnych.

Test wydajnościowy

Aby sprawdzić wykorzystanie pamięci RAM i CPU przez procesy (egui.exe, ekrn.exe) ESET Smart Security 8, program zainstalowaliśmy na utworzonym wcześniej obrazie systemu, który wykorzystujemy do testów wydajnościowych. W Windowsie 7 x32 + SP1 z ważnymi poprawkami do dnia 1 października 2014 oraz z zainstalowanymi aplikacjami MS Office 2013, Java, Adobe Flash, Adobe Reader, Mozilla, Chrome, Thunderbird, CCleaner i kilkoma innymi, we wbudowanym w system monitorze wydajności zbieraliśmy dane przez 5 minut z interwałem ustawionym na 1 sekundę.

Średnio, podczas 5 minutowego testu, procesy programu w spoczynku podczas działania jałowego potrzebowały do działania 0,036% czasu procesora i 101 MB pamięci RAM.

Średnio, podczas 5 minutowego pełnego skanowania systemu, procesy ESETa Smart Security 8 potrzebowały do działania 27,519% czasu procesora i 106 MB pamięci RAM. 

Co ciekawe, pomimo że ilość potrzebnej pamięci RAM do prawidłowego działania programu nie jest najniższa pośród obecnych na rynku security aplikacji zabezpieczających, kod silnika antywirusowego jest na tyle dobrze zoptymalizowany, że użytkownik podczas normalnej pracy ma wrażenie, że jest to „stary, dobry ESET”, którego tak wszyscy od lat cenimy za „lekką pracę”. Cegiełkę do dobrej wydajności programu dokłada również usługa ESET LiveGrid, która korzysta z reputacji procesów w chmurze.

Podsumowanie

Testując przez prawie tydzień programy ESET Smart Security 8 na Windowsie 7 i ESET Mobile Security 3 na Androidzie 4.4 odniosłem wrażenie, że mam do czynienia z solidnymi aplikacjami zabezpieczającymi. Może i cena rozwiązania ESET Security Pack (229zł, przedłużenie licencji 137zł) nie jest najniższa (ochrona 6 urządzeń), ale zdecydowanie bardziej korzystna niż cena jednego pakietu ESET Smart Security 8 (170zł). Wydając te pieniądze na rozwiązania ESET-a na pewno nie zostaną one wyrzucone w błoto. Nie mogę też nie wspomnieć o pomocy technicznej. Pomimo, że podczas wyboru programu antywirusowego aspekt ten jest często pomijany (przynajmniej przez zwykłych konsumentów), w nagłych sytuacjach dobrze jest uzyskać miłą i szybką pomoc telefoniczną lub mailową na postawione pytania. Dziękuję firmie Dagma (odpowiada za polską dystrybucję rozwiązań ESET) za udzielenie mi profesjonalnej pomocy.

P.S Wpływu mobilnego ESET-a na zużycie baterii nie zauważyłem, generalnie program w żadnej sposób nie wpływał na wydajność testowego smartfonu (LG G2 mini). Dla zainteresowanych test wydajnościowy mobilnych aplikacji antywirusowych.

Dobra i wszechstronna ochrona antywirusowa oraz dodatkowe usługi antykradzieżowe w połączeniu z nieprzeciętną wydajnością potwierdzają fakt, że ESET nie przez przypadek cieszy się w Polsce tak dużą popularnością.

Programy ESET-a pobierzesz ze strony: http://www.eset.pl/PobierzLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.