Malware- olimpiada - ciekawe statystyki zagrożeń

Emsisoft przygotował ciekawe zestawienie zwycięzców, którzy niekoniecznie chcieliby znaleźć na podium. Krótko i na temat - zaczynamy podsumowanie: 

1. W tym roku Stany Zjednoczone stanęły na pudle "zdobywając złoto" i przejęły pałeczkę zwycięzcy od jaśnie nam panującej w ubiegłych latach Rosji w dziedzinie "kraj najbardziej zainfekowany na świecie." Na drugie miejsce spadła Rosja a na najniższym podium jest Iran, który pokonał Niemcy tylko kilkoma tysiącami próbek.

2. Inne zestawienie dotyczyło malware. Badania wykazały, że konie trojańskie były największym zagrożeniem z rodziny szkodliwego oprogramowania po raz kolejny z rzędu, zdobywając 10,3% procent światowego występowania poszczególnych rodzajów infekcji. Robaki ze srebrnym krążkiem z wynikiem 4,7%. Listę laureatów zamykają exploity z wynikiem rzędu 3,9%. Ogólna rodzina wrusów w tym roku nie imponowała statystykami - tylko 2,1 % ze wszystkich infekcji na całym świecie.

3. Anno Domini 2013 był także rokiem zupełnie nowych zagrożeń. Najgłośniejszym z nich był Cryptolocker, który szyfrował pliki a klucz deszyfrujący znajdował się na serwerach cyberprzestępców. Użytkownik mógł otrzymać po zapłaceniu haraczu klucz deszyfrujący, ale niekoniecznie :) Jakby tego było mało, eksperci z laboratorium antywirusowego ESET zlokalizowali kilka serwerów przechowujących klucze i je zdeaktywowali, co uniemożliwiło odszyfrowanie zaszyfrowanych plików.

4. Podobnie jak w ubiegłym roku, najczęściej infekowanym i atakowanym systemem operacyjnym był Windows, który zdobył ponad 64% wszystkich ataków zainicjowanych przez szkodliwe oprogramowanie. Ataki na Linuxa i Mac OSa pozostały ledwie zauważalne.

5. Rok 2013 był również rekordowy pod względem mobilnego malware. Tylko w zeszłym roku, szkodliwe mobilne oprogramowanie uzyskało wzrost w stosunku do roku 2012 o ponad 600%! na urządzenia z Androidem.

Jeszcze więcej rekordowych wyników można zobaczyć na infografice przygotowanej przez zespół Emsisoft.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.