Ogromny Android Botnet zagraża bezpieczeństwu chińskich użytkowników smartfonów

Chińscy naukowcy z laboratoriów bezpieczeństwa wydali publiczne ostrzeżenie o botnecie składającym się z 1 miliona smartfonów z systemem Android, pisze lokalna agencja informacyjna Xinhua.

Z liczbą ponad 150 mln użytkowników Androida, spośród łącznej ilości 420 milionów użytkowników telefonów komórkowych, Chiny mają poważne powody, by obawiać się, że są w wielkim niebezpieczeństwie masowej infekcji backdoorem Android.Troj.mdk.

Trojan, który podobno już naruszył około 7.000 pakietów różnego popularnego oprogramowania daje atakującemu zdalną kontrolę nad przejętym telefonem, zbierając listy kontaktów, numery telefonów, dane wiadomości, dane geo-lokalizacji, zdjęcia lub filmy wideo i prawie wszystko, co jest zapisane na zainfekowanym urządzeniu. Dodatkowo, bez zgody użytkownika, pobiera zbędne aplikacje, które spowalniają smartfona, rozładowują baterię lub generują agresywny adware.

Fakt, że ten botnet obejmuje już około 1 miliona urządzeń oznacza, że ludzie nie zdają sobie sprawy i nie są w pełni świadomi niebezpieczeństwa zakupu lub pobierania aplikacji z nielicencjonowanych sklepów firm trzecich. Chiny są na tyle zaniepokojone całą sytuacją, że zwróciły się do operatorów, aby ci sprawdzili swoje sklepy pod względem luk w oprogramowaniu, w celu zapewnienia ochrony swoim klientom.

Aby uchronić się przed tym zagrożeniem, chińscy użytkownicy Androida są zachęcani do zainstalowania mobilnego rozwiązania bezpieczeństwa, regularnego sprawdzania transmisji danych i historii połączeń oraz upewnienia się, że wiedzą i zatwierdzają uprawnienia wymagane przez niektóre aplikacje nabywane z nieautoryzowanych źródeł.

źródło: www.bitdefender.marken.com.plLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.