Analiza włamania na forum IPB

Zostałem poproszony o znalezienie przyczyny serwowania złośliwej treści przez jedno z kilku for (silverducks.pl). Postanowiłem wejść jako normalny użytkownik na stronę główną i trochę się rozejrzeć. Pierwszą rzeczą, która przykuła moją uwagę był CMS i jego wersja: IPB 3.2.3. Nic innego nie przyszło mi na myśl, poza niedawno odkrytą podatnością wszystkich for opartych o ten skrypt w wersji <= 3.3.4. Luka pozwala na wstrzyknięcie własnego kodu PHP.

Exploit opublikowany został na exploit-db.com, gdzie cieszy się dużą popularnością. W kodzie exploita znajdujemy plik 'sh.php', który znalazł się również na zaatakowanym serwisie. To potwierdzało moje przypuszczenia, dlatego poprosiłem o dane FTP, bo na pewno atakujący zostawił sobie jakieś tylne drzwi. Po krótkich poszukiwaniach, odnalazłem webshell'a - narzędzie webaplikacji do komunikacji z powłoką.

Jeden z webshelli zaszyty w plikach

Większość plików, które zostały wrzucone przez atakującego były zakodowane w Base64. Ogólnie, ręcznie usunąłem około 20 skryptów PHP, w tym webshelle oraz mailery. Skrypty do spamu wykorzystywały podstawową funkcję mail() w PHP, nie były zabezpieczone żadnym hasłem, również były zaszyfrowane w Base64.

Powiadomiłem właściciela o przyczynie ataku, oraz o tym że włamywacz próbował zostawić sobie jak najwięcej punktów ponownego wejścia - na wypadek usunięcia jednego z nich. Poprosiłem również o aktualizację samego IPB, gdyż nawet po wyczyszczeniu wszystkich złośliwych skryptów atak mógłby się powtórzyć.

Jak żyć?

Aktualizacje, aktualizacje i jeszcze raz aktualizacje. Prowadząc stronę internetową, serwis wymiany plików, platformę hostingową, warto pamiętać o utrzymywaniu najnowszych wersji oprogramowania którego się używa wprost od jego autora.

Autorem analizy jest użytkownik podpisujący się jako Imhotep.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.