Protokół HTTPS udostępnia wrażliwe dane

Strony zabezpieczone za pomocą szyfrowanego protokołu HTTPS są narażone na analizę ruchu sieciowego, a to sprawia, że informacje: finansowe, prawne, zdrowotne i inne wrażliwe dane mogą zostać ujawnione.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (skrót UC Berkeley) odkryli sposób na identyfikację stron internetowych w czyimś ruchu przy zastosowaniu własnej metody, dzięki przeprowadzonej analizie 463 125 stron z 10 witryn internetowych w okresie grudnia 2013 i stycznia 2014 roku. Analiza ruchu polegająca na identyfikacji poszczególnych stron jest możliwa z 89% dokładnością.

„Nasz atak stosuje techniki grupowania zidentyfikowanych wzorców w ruchu. Następnie za pomocą rozkładu Gaussa w celu określenia podobieństwa do każdego klastra i mapy próbek ruchu o ustalonej szerokości reprezentacji zgodnej z szerokością zakresu technik uczenia maszynowego”, twierdzą naukowcy.

Atakujący może użyć tej metody nadzoru w celach reklamowych, blokowania usług dla użytkowników podejrzanych o dostęp do zakazanych witryn lub do blokowania ruchu w sieciach prywatnych lub korporacyjnych.

Aby wykryć wzorce ruchu, haker musi przejść te same strony internetowe, jak jego ofiara, aby móc obserwować i dopasować do uznanych wzorców ruch przychodzący poszkodowanego.

„Podczas gdy korzystanie z protokołu HTTPS zmniejsza ryzyko zagrożenia dla prywatności związanym z wysyłaniem danych w sieciach niezaufanych, to zarówno atakujący, jak również badacze próbują znaleźć dziury w protokole szyfrowania lub obejść szyfrowany ruch”, mówi Bogdan Botezatu, starszy analityk e-zagrożeń w Bitdefender. „Jednak ta analiza pokazała, że deszyfrowanie ruchu nie jest konieczne, aby móc zbierać informacje, dopasowując wzór ruchu szyfrowanego z zawartością publiczną umożliwia na odszyfrowanie tego ruchu z wykorzystaniem tęczowych tablic”.

Źródło: HOTforSecurityLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.