Polska w ogonie Europy pod względem bezpieczeństwa sieciowego

Check Point Software Technologies poinformował podczas konferencji CPX Milan, że wykrył rosnącą liczbę ataków z wykorzystaniem tzw. exploit kits, narzędzi stworzonych w celu wykrywania i wykorzystywania luk w zabezpieczeniach sieciowych, a następnie pobierania i uruchamiania kolejnych złośliwych wirusów. Najpowszechniejszym tego typu narzędziem jest obecnie Rig EK, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2014 roku.

Rig EK (cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem) ukazał się w 2014 roku. Posiada eksploity do Flasha, Javy, Silverlighta oraz Internet Explorera. Łańcuch infekcyjny rozpoczyna się od przekierowania na stronę docelową zawierającą JavaScript, który sprawdza luki w pluginach oraz automatycznie dostraja explita do luk w zabezpieczeniach systemu.

Polska ulokowała się na 35 miejscu w Europie w rankingu bezpieczeństwa sieciowego, podaje firma Check Point. To najgorszy wynik naszego kraju w historii. Tymczasem eksperci od bezpieczeństwa informują, że rośnie popularność tzw. exploit kits, narzędzi hakerskich do wykrywania i wykorzystywania luk w zabezpieczeniach. Niestety nic nie wskazuje, by trendy miały ulec zmianie.

Według Check Point codziennie doświadczamy ponad 26 tys. ataków na świecie. Jak wynika z badań PwC w Polsce 96% firm doświadczyło co najmniej 50 ataków w ciągu roku, jednocześnie wzrosły koszty wynikające z cyberataków. Średni koszt jednorazowego ataku na polską firmę sięga 1,5 mln złotych!

Check Point przedstawił analizy, które są niepokojące dla polskich przedsiębiorstw oraz użytkowników Internetu – nasz kraj uplasował się dopiero na 35 miejscu w Europie pod względem bezpieczeństwa (spadek o 12 pozycji w stosunku do poprzedniego zestawienia).

Jedynymi krajami, które są bardziej zagrożone są Albania, Rosja, Włochy i Rumunia. Do najbezpieczniejszych należą sieci w Lichtensteinie (który odnotował ponad 3,5-krotnie mniej incydentów niż w Polsce) w Mołdawii i Czarnogórze. Jak wskazują dane z ThreatCloud Live Threat Map, w ostatnim miesiącu najwięcej ataków na Polskę pochodziło z holenderskich IP.

Check Point ujawnił również nagły wzrost wykorzystywania robaka Slammer, który po długiej przerwie wskoczył na trzecie miejsce najczęściej wykorzystywanych programów typu malware. Pierwszy robak Slammer został wykryty w 2003 roku i rozrósł się w nadzwyczajnym tempie. Został on opracowany w celu namierzania oprogramowania Microsoft SQL 2000 i rozpowszechniony tak szybko, że powodował „blokadę usług” (DoS) w przypadku części serwerów. To już drugi przypadek w którym robak wkroczył na listę 10 najpopularniejszych malware w rankingu (Global Threat Impact Index) firmy Check Point, pokazując, że nawet „starszy” malware może być wykorzystywany z powodzeniem.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.