Test antywirusów dla firm i dla domu w systemie macOS

Jeżeli szukacie dobrego programu antywirusowego dla „maka”, to poniższy test na pewno Was zainteresuje. Według statystyk firmy Kaspersky Lab, w roku 2016 zidentyfikowano 12 milionów ataków na użytkowników systemu Apple. Z kolei AV-Test na swoich honeypotach wykrył znaczny wzrost malware’u, które zostało przygotowane do infekowania systemu macOS.

maOS malware

Złośliwe oprogramowanie na system firmy Apple stanowi poważne zagrożenie. To niezaprzeczalny fakt. W ubiegłym roku obserwowaliśmy kilka ataków, który były przeprowadzone w sposób profesjonalny, wykorzystując słabości systemu i niezałatane wcześniej luki. Czy użytkownicy są na to gotowi?

Test ochrony 13 antywirusów dla firm i dla domu

9 antywirusów dla użytkowników indywidualnych:

 • Avast Security 12.9
 • Bitdefender Antivirus for Mac 6.1
 • Comodo Antivirus 2.2
 • F-Secure Safe 17.0
 • Intego Mac Internet Security X9 10.9
 • Kaspersky Lab Internet Security for Mac 18.0
 • Sophos Home 1.2
 • Symantec Norton Security 7.5
 • Trend Micro Antivirus 8.0

4 antywirusy dla firm:

 • ESET Endpoint Security 6.5
 • McAfee Endpoint Security for Mac 10.2
 • SentinelOne Next Generation Endpoint Security Software 2.0
 • Sophos Central Endpoint 9.6

macOS antywirusy 2018

Jeśli chodzi o pakiety dla użytkowników domowych, to 6 z 9 produktów (Avast, Bitdefender, Kaspersky Lab, Sophos, Symantec, Trend Micro) wykryło wszystkie próbki, uzyskując maksymalny wynik. Najsłabiej wypadło oprogramowanie firmy Comodo, które nie przekroczyło 40%. Rzecz w tym, że macOS jest znacznie bardziej hermetycznym środowiskiem niż Windows, dlatego Comodo, okrojone z funkcjonalności w stosunku do wersji z Windows, nigdy nie osiągnie tak dobrych wyników jak w systemie Microsoftu.

Spośród programów dla firm tylko rozwiązanie marki McAfee nie zdołało zatrzymać wszystkich zagrożeń (99.6%). Pozostałe pakiety opracowane przez firmy Eset, SentielOne i Sophos charakteryzowały się maksymalną skutecznością.

W dodatkowej części testu sprawdzono, czy pakiety wykrywają legalne oprogramowanie i instalatory jako złośliwe. Oprogramowanie antywirusowe miało za zadanie przeskanować setki aplikacji i monitorować instalację kilkudziesięciu programów. Tutaj nie było niespodzianek — wszystkie programy biorące udział w teście nie zaliczyło żadnej wpadki, które są charakterystyczne dla fałszywych alarmów. Dodatkowo w tym segmencie testu sprawdzono, w jaki sposób antywirusy „potraktują” aplikacja PUA / potencjalnie niechciane, które obejmują aplikacje wyświetlający reklamy i programy niejednoznaczne w kwestii prywatności. Tutaj producenci: Avast, Bitdefender, ESET, SentinelOne, Trend Micro, Intego, Sophos (produkty dla domu i dla firm) i Symantec zatrzymywali od 98 do 100% z prawie 700 aplikacji PUA.

Test wydajności podczas kopiowania plików

W przeszłości z tą wydajnością nie było zbyt dobrze. Testowane antywirusy znacznie wpływały na obciążenie systemu. Na szczęście te czasy już minęły:

antywirusy dla macOS 2018

W tym segmencie testu kopiowano 27.3GB danych z partycji na partycję oraz te same dane pobierano z sieci lokalnej, mierząc czas tych operacji. Jak widać na powyższym obrazku, system bez antywirusa poradził sobie z kopiowaniem plików w 147 sekund, a w 56 sekund pobrał wszystkie pliki z lokalnego zasobu. Dokładnie tę samą procedurę odwzorowano z zainstalowanymi pakietami bezpieczeństwa. Wszystkie z testowanych programów poradziły sobie dobrze, a niektóre bardzo dobrze, nie wpływając na czas potrzebny do wykonania systemowych operacji kopiowania i pobierania danych.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.