W sieci znowu polują na naiwnych - nie daj się nabrać!

Eksperci z laboratorium antywirusowego firmy ESET opublikowali raport nt. najaktywniejszych zagrożeń komputerowych ubiegłego miesiąca. Do pierwszej dziesiątki najczęściej atakujących wirusów powrócił niemal zapomniany już szkodnik HTML/Fraud, wykradający dane internautów. Zagrożenie obiecuje m.in. możliwość wygrania jednego z produktów firmy Apple, w zamian za wypełnienie krótkiej ankiety. Uzupełnienie formularza nie jest jednak zgłoszeniem uczestnictwa w konkursie, a zgodą na aktywację usługi, która przesyła na wskazany numer telefonu wiadomości SMS o podwyższonej opłacie.

HTML/Fraud ukrywa się na zainfekowanych stronach internetowych, gdzie czyha na nieświadomych zagrożenia internautów. Wizyta użytkownika w zainfekowanym serwisie inicjuje wyświetlenie okna z informacją o możliwości wygrania jednego z najnowszych smartfonów lub tabletów. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie formularza rejestracyjnego, w którym należy podać m.in. numer telefonu komórkowego. Eksperci z firmy ESET ostrzegają, że uzupełnienie danych i postąpienie zgodnie z instrukcją może skończyć się dla internauty sporymi wydatkami. Odesłanie formularza skutkuje bowiem aktywacją usługi SMS premium, która będzie dostarczać nieostrożnemu użytkownikowi krótkie wiadomości tekstowe o podwyższonej opłacie.

Jak ustrzec się wydatków na jakie może narazić HTML/Fraud? Przed skutkami działania tego zagrożenia chroni większość aplikacji antywirusowych. Warto zatem rozważyć ochronę komputera pakietem bezpieczeństwa, który w razie wykrycia próby połączenia z zainfekowaną witryną zablokuje do niej dostęp. Eksperci z firmy ESET radzą również, by internauci brali udział wyłącznie w tych konkursach, w których organizator jest powszechnie znany i udostępnia szczegółowy regulamin zabawy. W razie wątpliwości warto zrezygnować z udziału w konkursie lub ograniczyć liczbę przekazywanych danych do niezbędnego minimum.

AVLab zaleca również "ręczne" ustawienia maksymalnych kwot w przypadku wysyłania smsów premium lub innych usług. Można to zrobić konfigurując ustawienia na stronie internetowej operatora lub bezpośrednio w salonie.

Według Laboratorium ESET najczęstszą przyczyną infekcji było uruchamianie zainfekowanego pliku autostartu. Drugim najbardziej "infekowalnym" zagrożeniem był wirus polimorficzny Sality.

Pełny raport można przeczytać tutaj http://www.dagma.com.pl/resources/dagma-com-pl/doc/newsy/2013/2013-04-17-Lista_zagrozen-marca-2013.pdf Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.