Oszuści wysyłają SMS-y do klientów banku PKO BP

"Klienci banku PKO BP dostają podejrzane SMS-y" - alarmujecie nas Gorąca Linia RMF FM. Jak ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada, oszuści rozsyłają wiadomości z linkiem do strony banku. Później przejmują konta klientów i wypłacają z nich pieniądze.

Ku przestrodze - historia mieszkańca Świętochłowic, który wypoczywając nad morzem stracił wszystkie oszczędności. Pan Bernard odebrał SMS, który w nagłówku miał napisane "informacja". W treści była instrukcja - "aby przeczytać wiadomość, kliknij na link poniżej i zaloguj się". Ten link to był ciąg cyfr kończących się "ipko.pl" .

Aby przeczytać wiadomość, kliknij na link poniżej i zaloguj się: hxxp://64.235.39.124/ipko.pl/

Po wejściu w link otwierała się strona banku. Nie było jednak żadnej innej informacji. Niebawem pan Bernard dostał kolejny SMS - tym razem już od banku.

Dowiedziałem się, że aktywowałem usługę iPKO, zaraz zadzwoniłem do banku i zablokowałem konto - mówił pan Bernard.

Okazało się, że było już za późno. Gdy pojechał do najbliższego bankomatu w Darłowie i sprawdził stan konta, saldo wynosiło 34 złote. Sprawdzenie wyciągu potwierdziło - jego pieniądze zostały wypłacone w Warszawie. Sprawą kradzieży zajmuje się już policja.

Co radzi bank?

PKO Bank Polski ostrzega - pojawiły się fałszywe SMS-y wysyłane przez oszustów. Zawierają link, z którego korzystanie może spowodować utratę przez klientów pieniędzy zgromadzonych na bankowych kontach. Co zrobić, by uniknąć takiej sytuacji?

Należy bezwarunkowo ignorować SMS-y, w których znajduje się prośba o podanie poufnych danych klienta. Bank PKO BP nigdy nie prosi o przekazanie takich danych drogą SMS-ową. Nie wolno więc ani odpowiadać na takie informacje nadesłane na telefon, ani korzystać z odebranego linku do strony internetowej. Warto też informować centrum obsługi klienta o każdej podejrzanej wiadomości. Takie informacje przesyłają osoby podszywające się pod bank. Każde skorzystanie z otrzymanego od nich adresu strony internetowej oznacza przekazanie poufnych danych oszustom i danie im nieograniczonego dostępu do bankowego konta.

źródło: rmf24.pl

Aktualizacja [26-07-2013, godz. 10:10]:

W momencie pisania tego artykułu stwierdziliśmy, że podrobiona strona logowania została już usunięta z sieci, więc nie powinno być kolejnych ofiar tego oszustwa. Jednocześnie przypominamy, że oficjalną stroną logowania do usługi iPKO jest strona: https://www.ipko.pl/Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.