NetTraveler wraca z nowymi sztuczkami

Analitycy z Kaspersky Lab zidentyfikowali nowe ataki przeprowadzane w ramach cyberszpiegowskiej kampanii NetTraveler (znanej również jako „Travnet”, „Netfile” oraz „Red Star”), stanowiącej zaawansowane, długotrwałe zagrożenie, które zainfekowało już setki ofiar wysokiego szczebla w ponad 40 państwach. Znane cele NetTravelera obejmują aktywistów tybetańskich/ujgurskich, firmy z branży naftowej, centra i instytucje naukowo-badawcze, uniwersytety, prywatne firmy, rządy i instytucje rządowe, ambasady oraz firmy współpracujące z wojskiem.

Natychmiast po publicznym ujawnieniu operacji NetTraveler w czerwcu 2013 r. cyberprzestępcy zamknęli wszystkie znane centra kontroli i przenieśli je na nowe serwery w Chinach, Hong Kongu i Tajwanie. Co więcej, jak pokazuje najnowszy incydent, ataki były kontynuowane bez przeszkód.

W ciągu ostatnich dni eksperci z Kaspersky Lab odnotowali kilka e-maili wysłanych licznym aktywistom ujgurskim. Do dystrybucji nowej wersji NetTravelera cyberprzestępcy wykorzystują lukę w Javie, która została załatana całkiem niedawno – w czerwcu 2013 r. Wariant ten jest znacznie skuteczniejszy od swojego poprzednika, który wykorzystywał załataną w kwietniu 2013 r. lukę w pakiecie Microsoft Office.

Oprócz wykorzystywania phishingowych wiadomości e-mail, cyberprzestępcy zastosowali technikę „watering hole” (przekierowania sieciowe i ataki drive-by download na sfałszowanych domenach) w celu infekowania ofiar surfujących po internecie.

W ciągu minionego miesiąca specjaliści z Kaspersky Lab przechwycili i zablokowali wiele prób infekcji z domeny “wetstock[dot]org”, która jest powiązana z poprzednimi atakami NetTravelera. Przekierowania te wydają się pochodzić ze stron związanych z aktywistami ujgurskimi, które zostały zainfekowane przez osoby odpowiedzialne za NetTravelera.

Eksperci z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) z Kaspersky Lab przewidują, że osoby odpowiedzialne za NetTravelera mogą wkrótce zastosować kolejne metody infekowania swoich ofiar i przedstawiają zalecenia pozwalające zabezpieczyć się przed tego typu działaniami cyberprzestępczymi:

  • Uaktualnij Javę do najnowszej wersji lub, jeżeli nie używasz Javy, odinstaluj ją.
  • Uaktualnij Microsoft Windows i pakiet Office do najnowszych wersji.
  • Uaktualnij oprogramowanie osób trzecich, takie jak Adobe Reader.
  • Korzystaj z bezpiecznej przeglądarki, takiej jak Google Chrome, która posiada szybszy cykl rozwoju i publikacji łat niż domyślna w systemie Windows przeglądarka Internet Explorer.
  • Bądź ostrożny, klikając odsyłacze i otwierając załączniki od nieznanych osób.

„W przypadku grupy stojącej za NetTravelerem nie zaobserwowaliśmy jeszcze wykorzystania luk, dla których nie istnieją łaty (zero-day). Kampania ta jest jednak aktywna, a cyberprzestępcy ciągle rozwijają swoją platformę i dlatego będziemy uważnie przyglądać się ich ruchom” – powiedział Costin Raiu, dyrektor Globalnego zespołu ds. badań i analiz (GReAT), Kaspersky Lab.

Więcej informacji na temat nowego ataku z udziałem NetTravelera pojawi się już wkrótce w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.