Badanie F-Secure na temat korzystania z rozwiązań chmurowych

Użytkownicy, których dane rozproszone są w wielu serwisach społecznościowych i chmurowych, chcieliby przechowywać je w jednym, bezpiecznym i gwarantującym prywatność miejscu. I już niedługo będzie to możliwe.

Badanie F-Secure* pokazuje, że internauci, którzy przechowują swoje zdjęcia, filmy i dokumenty na różnych internetowych serwisach chmurowych oraz urządzeniach domowych obawiają się naruszenia swojej prywatności. W związku z tym oczekują nowych sposobów zarządzania rozproszonymi danymi.

Użytkownicy indywidualni przechowują swoje dane w wielu różnych miejscach. Facebook, Flickr, Dysk Google czy Picasa to tylko kilka z wielu popularnych serwisów internetowych wykorzystywanych w tym celu. Do tego dochodzą treści zapisane w telefonach komórkowych, na laptopach, tabletach i komputerach stacjonarnych a także na urządzeniach służbowych.

64 proc. użytkowników indywidualnych z całego świata uważa, że dobrze byłoby mieć dostęp do swoich danych na wszystkich urządzeniach w każdym miejscu. Najbardziej zainteresowani takim rozwiązaniem okazali się mieszkańcy z Malezji, Ameryki Łacińskiej i USA (76 proc.ankietowanych). W Europie podobnego zdania było 55 proc. badanych.

Obok najpopularniejszych serwisów chmurowych, w których użytkownicy przechowują i udostępniają swoje treści (takich jak Facebook, YouTube, Dysk Google, Dropbox, Microsoft SkyDrive i Apple iCloud), wiele osób korzysta z podobnych usług sporej grupy pomniejszych dostawców. Przykładowo, 15 proc. internautów z USA z taką samą częstotliwością korzysta z usługi Amazon Cloud Drive, podczas gdy 13 proc.Polaków raz na 7 dni lub częściej udostępnia zdjęcia na serwisie Picasa.

Wg opinii większości badanych wygodnym rozwiązaniem byłaby możliwość korzystania ze wszystkich serwisów chmurowych z jednej lokalizacji dostępnej za pomocą wielu urządzeń. W skali globalnej 59% badanych stwierdziło, że jest to dobry pomysł. Najbardziej entuzjastycznie nastawieni do takiej koncepcji okazali się ponownie respondenci z Ameryki Łacińskiej, Malezji i USA.

Zapytani o to, które serwisy chmurowe należałoby uwzględnić w takiej usłudze, ankietowani wskazywali najczęściej – jak można było przewidzieć – Facebook, YouTube, Dysk Google, Dropbox, SkyDrive oraz iCloud, a także serwisy Picasa, LinkedIn i Instagram.

Nowe, przełomowe rozwiązanie na horyzoncie

Użytkownicy już niedługo dostaną rozwiązanie, na które czekali. Younited, nowa usługa F-Secure, zostanie wkrótce udostępniona internautom na całym świecie i pozwoli im w końcu za pośrednictwem smartfonów, tabletów i komputerów stacjonarnych uzyskać dostęp do serwisów internetowych, takich jak Facebook czy Dropbox – w jednym miejscu. A dla osób obawiających się o swoją prywatność w chmurze, Younited będzie bezpiecznym azylem, wolnym od backdoorów i oprogramowania szpiegującego. Nowa usługa będzie działała zgodnie z rygorystycznymi wymogami fińskich przepisów dotyczących ochrony prywatności,a dzięki wiedzy i doświadczeniu F-Secure w dziedzinie bezpieczeństwa, użytkownicy mogą mieć pewność, że ich dane będą odpowiednio zabezpieczone i nikt nie naruszy ich poufności.

Aby uzyskać pierwszeństwo w dostępie do Younited, zarejestruj się na stronie younited.com.

*Badanie F-Secure Digital Lifestyle Survey 2013 obejmowało wywiady online przeprowadzone wśród 6000 abonentów internetu szerokopasmowego w wieku od 20 do 60 lat z 15 krajów: Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Polski, USA, Brazylii, Chile, Kolumbii, Australii oraz Malezji. Badanie wykonała w kwietniu 2013 r. pracownia GfK.

źródło: VisionGroup.plLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.