TrustPort Internet Security 2014 - nowy lider w ochronie komputerów

Kilka dni temu ukazała się nowa wersja programów antywirusowych TrustPort Antivirus 2014, TrustPort Internet Security 2014 oraz TrustPort Total Protection 2014.

TrustPort - czeski producent pokazał już w poprzedniej wersji 2013, że jego oprogramowanie zasługuje na miano jednego z najlepszych uzyskując bardzo dobre wyniki w różnych testach: u nas, w AV-C, AV-Test czy VB100.

Co nowego w wersji 2014?

 • podstawowy silnik TrustPort podczas skanowania bazuje na technologii whitelisting (białych list programów)
 • tworzenie Boot CD pod Windows 8
 • dodano w firewallu automatyczne skanowanie nowych sieci, oraz wybór predefiniowanych reguł w zależności od wybranej sieci (dom, praca, publiczna)
 • nowy interfejs głównego okna programu
 • poprawiono i zmniejszono system aktualizacji

Moduł antywirusowy

TrustPort tak jak poprzednio, tak i teraz korzysta z 3 silników antywirusowych:

 • Xenon - pod tą nazwą kryje się rozwiązanie Bitdefendera
 • Argon - technologia AVG
 • oraz własny, autorski silnik Czechów

Wydawać by się mogło, że mając 3 silniki na pokładzie TrustPort jest "ciężkim" antywirusem. Nic bardziej mylnego. Użytkownicy przekonali się o tym w wersji 2013, w tej również jest dobrze. Oczywiście nie jest to rozwiązanie bardzo lekkie jak Webroot, ale są producenci, których program antywirusowy jest dużo "cięższy" z jednym silnikiem niż TrustPort z trzema.

Kwestia wydajności zostanie wyjaśniona w teście wydajnościowym na rok 2014.

Pakiet zapewnia nam ochronę przed wszelkimi rodzajami zagrożeń m.in. trojanami, robakami, keyloggerami, exploitami oraz innym niebezpiecznym robactwem. Ochrona rezydentna ciągle monitoruje otwierane pliki i nie dopuszcza do infekcji komputera, jednak można wykluczyć z ochrony konkretne obiekty lub procesy. Również w zaplanowanych odstępach czasu program oferuje profilaktyczne sprawdzenie całego dysku podczas bezczynności użytkownika.

Domyślnie program po wykryciu zagrożenia próbuje naprawić plik, usuwając z niego szkodliwy kod. Jeśli nie jest to możliwe - plik zostaje usunięty.

Inspektor aplikacji

Oprócz samej ochrony w czasie rzeczywistym, kolejnym poziomem zabezpieczenia jaki oferuje nam TrustPort jest Inspektor Aplikacji (możemy go szybko wyłączyć w oknie głównym), który jest monitorem zachowawczym bazującym na sygnaturach, kontrolującym działania programów zainstalowanych na naszym komputerze.

Dodatkowo w programie możemy zadecydować, czy TP ma automatycznie "ufać" aplikacjom z ważnym podpisem cyfrowym.

TP automatycznie nie będzie sprawdzał programów większych niż 768 kB. Aby zwiększyć kontrolę nad działaniem aplikacji w systemie, możemy tę opcję zmienić lub całkowicie wyłączyć.

W skrócie: uruchamiana aplikacja wywołuje okienko pop-up, w którym użytkownik musi podjąć akcję dla danego programu. Możemy go zablokować, zezwolić na modyfikację kluczy rejestru lub uruchomienie procesu, czy też uruchomić program w odizolowanym środowisku z ograniczonymi prawami (sandbox).

Poziom silników

Otóż, każdy kolejny poziom będzie wykonywał głębszą analizę skanowanego pliku niż poprzedni. Plik może zostać uruchomiony, sprawdzony pod kątem otwarcia portów, ilości wpisów w rejestrze etc. Oczywiście można się domyślić, że w przypadku głębszej analizy program użyje więcej zasobów niż normalnie. Jednak te opcje są domyślnie włączone a Czesi postarali się o wydajność całego pakietu.

Firewall oraz ochrona WWW

Firewall TrustPorta domyślanie działa w trybie "pół-interaktywnym" tzn., że w przypadku nieznanego lub podejrzanego programu zapora "zapyta się" użytkownika czy zezwolić na połączenie programu z Internetem. Rozwiązanie dobre, gdyż TP nie zezwala automatycznie na ruch outgoing (wychodzący) nieznanym i niezaufanym aplikacjom, a dzięki temu ryzyko dołączenia np. do botnetu zostanie zminimalizowane.

Ochrona WWW

Program nie miałby w nazwie "Internet Security" bez ochrony protokołu HTTP. TP korzysta z sygnatur złośliwych/phishingowych stron oraz z dynamicznego filtra (tj. skanuje stronę w czasie rzeczywistym). Rozwiązanie to jest jak najbardziej pożądane, bowiem stron zainfekowanych nikt nie potrafi zliczyć a tym bardziej każdej z osobna opisać oraz storzyć taką bazę złośliwych witryn.

Jak program razi sobie w praktyce można śledzić w naszych testach Malicious URL (złośliwe strony orazphishing).

Kontrola rodzicielska

Program niestety nie posiada możliwości ustawienia zezwolenia na korzystanie z komputera w określonych godzinach ani przez określony czas w danym dniu. Na szczęście subdomeny domeny docelowej dodanej do białej listy automatycznie posiadają prawa zezwolenia na otwarcie. Problem z błędnym wczytywaniem się stron (występuje to w innych produktach kontroli rodzicielskiej), które swoje grafiki czy inne elementy są umieszczone na innych domenach, a są wymagane do wyświetlenia całej zawartości strony, będą poprawnie wczytywane. Na przykład serwis wp.pl większość swoich grafik umieszcza pod adresem x.wpimg.pl Jeśli domenę wp.pl dodamy do białej listy stron, w przypadku kiedy korzystamy tylko z białych list, większość kontroli rodzicielskich wyświetli niepełną stronę. Tak samo kiedy nasze dziecko korzysta z Facebooka, na którym są umieszczane gry pod rożnymi subdomenami tego serwisu. TrustPort nie ma z tym problemu.

Więcej o kontroli w teście: Test kontroli rodzicielskich

Podsumowanie

TrustPort Internet Security to naprawdę dobry program antywirusowy. Bardzo dobrą ochronę zapewniają 3 silniki antywirusowe, które dobrze zoptymalizowane nie potrzebują wielu zasobów do działania, a co za tym idzie, produkty TrustPorta mogą być śmiało zainstalowane na słabszych maszynach.

TrustPort to nie tylko "antywirus". W wersji Internet Security znajdziemy takie narzędzia jak Potrunes oraz Skytale. Opis [ tutaj ]

Producent również oferuje użytkownikom ochronę mobilną na Androida - TrustPort Mobile Security, a jak jest to lubiany przez hakerów system pisaliśmy [ tutaj ] oraz [ tutaj ]

Wady

 • wystąpił u mnie problem z aktualizacją wersji 2013 do 2014, ale nie wiem czy ta sytuacja będzie się powtarzać u każdego

Zalety

 • zmodyfikowany interfejs głównego okna programu
 • zmodyfikowanie firewalla
 • tworzenie ratunkowej płyty pod Windows 7 i 8
 • poprawiono i zmniejszono rozmiar aktualizacji
 • Portunes i Skytale dla Androida i iOS
 • bardzo dobra ochrona antywirusowa
 • niewielkie zapotrzebowanie na zasoby komputera (jak na program o 3 silnikach antywirusowych)
 • program dostępny w języku polskim wraz z pomocą techniczną od Polaków

 Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.