Zlokalizuj swój telefon podając jego numer

Jeśli zgubiłeś lub ukradziono Ci kiedykolwiek urządzenie przenośne zapewne zastanawiałeś się jak je odzyskać lub zlokalizować. Kilku producentów oprogramowania antywirusowego umożliwia zlokalizowanie telefonu/tabletu/laptopa kiedy ten będzie podłączony do internetu a nawet wykasowanie wszystkich z niego danych. Taka operacja jest możliwa dzięki wbudowanym modułom w program antywirusowy [ ESET 6 i ESET 7 - Anti-Thief ] oraz w panel Bitdefendera (również Anti-Thief), do którego należy się zalogować i odpowiednio skonfigurować aplikację.

Te moduły antykradzieżowe nie ograniczają się tylko do samej lokalizacji urządzenia. Dzięki wbudowanym kamerom umożliwiają zrobienie zdjęcia osoby, która znajduje się naprzeciw matrycy, a dzięki współpracy z nawigacją satelitarną umożliwiają kontrolowanie trasy po jakiej porusza się złodziej z naszym urządzeniem (szczególnie przydatne dla policji ;) ).

Do czego może zostać wykorzystany numer telefonu?

  • Miej głowę na karku jeśli gdziekolwiek podajesz swój numer telefonu. Może on zostać wykorzystany do przesyłania SMSów na numery Premium, co może kosztować niekiedy majątek. Ogranicz u swojego operatora limit na SMSy Premium lub całkowicie je wyłącz.
  • Wykradziony numer telefonu może zostać użyty do przyłączenia Cię do botnetu. Jak jest to groźne zjawisko pisaliśmy [ Botnet na Androida ] oraz [ tutaj ], [ tutaj ] i [ tutaj ].

Jak podaje niebezpiecznik.pl, podobne incydenty nie muszą być zainicjowane tylko przez kradzież urządzenia.

Podobnym oszustwem jest strona http://lokalizacja-telefonu.pl/ wmawiająca, że potrafi namierzać lokalizację numeru telefonów, kiedy tak naprawdę wyłudza numer telefonu i zapisuje jego właściciela do płatnej subskrybcji.

Cytat z lokalizacja-telefonu.pl:

Podając swój numer telefonu w naszym serwisie zapisujesz się do SUBSKRYPCJI w której będziesz otrzymywał linki do PLIKÓW MP3 każda odebrana wiadomosć to koszt : 4,92 PLN BRUTTO

Więc, jeśli zostanie nam skradzione urządzenie, i będziemy chcieli je zlokalizować, lub po prostu sprawdzić dla samego faktu czy takie serwisy podają dokładną lokalizację po wpisaniu numeru telefonu - zastanówmy się dwa razy, zanim podamy komuś własny numer.

P.S - Zadbaj o bezpieczeństwo swoich znajomych i poleć im ten artykuł.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.