Dzieci nie mają się dobrze - powodują straty dla rodziców

Dzieci uwielbiają internet – czasami jednak trzeba za to słono zapłacić. Często to mama i tata wyrównują rachunek za błędy swoich dzieci popełniane w Sieci. Niemal 1/8 rodziców z Europy straciła swoje pieniądze lub istotne dane osobiste wskutek niemonitorowanego wykorzystywania komputera przez dzieci – tak wynika z badania przeprowadzonego latem 2013 r. przez Kaspersky Lab i B2B International.

Do czego są zdolne dzieci? W erze powszechnego dostępu do internetu za pośrednictwem komputerów, smartfonów i tabletów pytanie to nabiera szczególnego znaczenia. W internecie nie istnieją żadne granice: jeżeli potrafisz obsługiwać komputer, możesz wejść na strony wszelkiego rodzaju – a dzisiejsze dzieci często są z technologią za pan brat i nie ustępują pod tym względem swoim rodzicom (a często nawet ich przewyższają). Jednak nie wszystkie treści umieszczone online są odpowiednie dla naszych pociech i mimo że internet to cenne źródło wiedzy i rozrywki, jest to również źródło poważnych zagrożeń.

Z badania przeprowadzonego niedawno przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że około 22% Europejczyków obawia się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ich dzieci co najmniej raz napotkały zagrożenie podczas korzystania z internetu. Około 8% badanych stwierdziło, że dzieci natknęły się na nieodpowiednią zawartość, a 4% respondentów posiada dowód, że ich potomstwo kontaktuje się z nieznajomymi.

Około 6% respondentów przyznało, że ich pociechy przez przypadek usunęły istotne dane z ich komputerów, a 3% dzieci nieumyślnie udostępniło takie dane innym. Podobny odsetek europejskich rodziców przyznał, że otrzymał niespodziewany rachunek za zakupy online, po tym jak ich dzieci uzyskały dostęp do kont sklepach z aplikacjami. Łącznie, 13% europejskich rodzin poniosło koszty finansowe lub utraciło dane z powodu aktywności online swoich dzieci.

Wyniki te pokazują, że dzieci i ich rodzice są narażeni na poważne ryzyko w internecie, i dowodzą, że aby go uniknąć, należy podjąć specjalne środki.

Takie środki zapewnia specjalna funkcja kontroli rodzicielskiej wbudowana w produkty Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Internet Security for Mac. Oferuje ona rodzicom pomoc w rozwiązaniu następujących problemów:

  • Dzieci są ciekawe i towarzyskie - przy pomocy kontroli rodzicielskiej można zablokować strony internetowe zawierające nieodpowiednią zawartość i usunąć je z wyników wyszukiwania, jak również wprowadzić ograniczenia dotyczące informacji, które mogą być publikowane na portalach społecznościowych i innych stronach.
  • Dzieci potrzebują zarówno ruchu, jak i spędzania czasu przed monitorem - kontrola rodzicielska firmy Kaspersky Lab zawiera opcje ograniczenia czasu korzystania z komputera.
  • Czasami dzieci nie wiedzą, kiedy przestać - kontrola rodzicielska daje rodzicom kontrolę nad tym, w jakie gry i kiedy mogą grać ich dzieci. Gry z ograniczeniem wiekowym lub oprogramowanie zawierające nieodpowiednie treści mogą zostać całkowicie zablokowane.
  • Czasami trudno ocenić, jaka zawartość jest odpowiednia dla dziecka - kontrola rodzicielska Kaspersky Lab zawiera profile domyślne przeznaczone dla dzieci z różnych grup wiekowych.

Rodzice są zwykle bardzo zajęci w pracy lub w domu, dlatego trudno im monitorować wszystko, co ich dziecko robi w internecie. Jednak każdy opiekun może „zlecić” to zadanie skutecznej technologii, która ochroni dziecko przed wszystkimi zagrożeniami internetowymi. Kontrola rodzicielska, wchodząca w skład Kaspersky Internet Security for Windows i Kaspersky Internet Security for Mac, zawiera niezbędne technologie.

Rozwiązania Kaspersky Internet Security i Kaspersky Internet Security for Mac są również dostępne w ramach Kaspersky Internet Security multi-device, wszechstronnego rozwiązania bezpieczeństwa stworzonego w celu ochrony urządzeń działających pod kontrolą różnych systemów operacyjnych - Windows, OS X i Android.

źródło: Kaspersky Lab

 Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.