Kopiujesz numer konta podczas przelewu? Sprawdź 2x co zostało wklejone

Eksperci z firmy antywirusowej ESET wpadli na trop kolejnego zagrożenia, które podmienia numer konta bankowego podczas kopiowania go do formularza przelewu internetowego. Celem złośliwego programu jest kradzież pieniędzy z kont bankowych Polaków. Twórcą wykrytego zagrożenia jest najprawdopodobniej Polak.

Zagrożenie zidentyfikowane przez ekspertów z laboratorium firmy ESET działa podobnie jak złośliwy program wykryty przez CERT pod koniec listopada br, o którym pisaliśmy [ tutaj ].

 Zagrożenie trafia do użytkownika jako plik z ikoną przeglądarki Firefox i nazwą "msupdate". Wszystko po to by zasugerować, że jest to aktualizacja popularnej  przeglądarki i w ten sposób skłonić ofiarę do kliknięcia w plik. Taka czynność inicjuje działanie złośliwego programu, który od tego momentu uruchamia się  przy każdym starcie systemu i rozpoczyna regularne sprawdzanie zawartości schowka systemowego, czekając na moment, w którym pojawi się w nim  26 cyfrowy numer zapisany w określonym formacie(########################## lub ## #### #### #### #### #### ####). Gdy to nastąpi skopiowany  numer podmieniany jest na ten, który ustalił wcześniej twórca zagrożenia.

 Analiza kodu złośliwego programu, przeprowadzona przez ekspertów z laboratorium antywirusowego firmy ESET, pozwoliła ustalić, że zagrożenie podmienia skopiowany przez ofiarę numer rachunku na dane konta w banku PKO BP. Istnieje prawdopodobieństwo, że twórcą opisywanego zagrożenia i właścicielem rachunku jest ta sama osoba, która przypisała sobie autorstwo ubiegłorocznego ataku na użytkowników serwisu Allegro. W ataku tym, za pomocą wiadomości e-mail, podszywających się pod korespondencję tego portalu, sugerowano odbiorcy konieczność zmiany hasła. Kliknięcie załączonego odnośnika skutkowało wtedy zainfekowaniem komputera złośliwym koniem trojańskim.

Jak twierdzi Witold Gerstendorf, szef krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy ESET, przed opisywanym zagrożeniem powinna uchronić większość programów antywirusowych. Gerstendorf radzi jednak, by zachować ostrożność i zawsze sprawdzać numer rachunku bankowego jaki skopiowaliśmy do formularza zlecenia przelewu online zanim ostatecznie go zaakceptujemy. Uzyskane podczas analizy zagrożenia informacje eksperci z firmy ESET przekazali już policji.

źródło: ESETLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.