Facebook oskarżony o skanowanie prywatnych wiadomości

Jak podaje IT World - Facebook został pozwany w Kalifornii za rzekome skanowanie wiadomości użytkowników. Wiadomości skanowano, w celu dostarczenia danych dla marketingu i reklamy. Jeżeli portal przegra sprawę, Facebook może zostać zmuszony do zapłaty 10 000 dolarów każdemu inwigilowanemu użytkownikowi lub 100 dolarów za każdy dzień domniemanego naruszenia.

 

“Facebook był jednym z serwisów, które przyłapano na skanowaniu adresów URL, nie ujawniono tego użytkownikom”,

- brzmi skarga. Badanie, jakie URL odwiedzają użytkownicy może powiedzieć wiele o ich zainteresowaniach i o tym, czego szukają w Internecie – po tym reklamodawcy mogą dopasować odpowiednie treści.

Portal społecznościowy jest oskarżony o przechwytywanie wiadomości zawierających adresy URL i wyszukiwanie ich, jako "Jako zamierzone cele, nie ograniczając się tylko do eksploracji danych i profilowania użytkownika." Jak brzmi zarzut, Facebook skorzystał na udostępnianiu danych użytkowników osobom trzecim, takim jak reklamodawcy czy sprzedawcy.

Dowody dostarczone przez szwajcarską firmę High-Tech Bridge, która ponoć używała dedykowanego serwera sieci Web i generowała tajny adres URL dla każdej z 50 największych sieci społecznych, usług internetowych i systemów darmowych e-maili, test miał na celu weryfikację „poszanowania prywatności użytkowników".

W oskarżeniu napisano, że High-Tech Bridge wykorzystał funkcję prywatnego powiadamiania dla każdego z serwisów, osadzał unikalny adres URL w każdej wiadomości, i monitorował dedykowane logowania na serwerze sieci Web dla wszystkich przychodzących żądań HTTP. To pozwoliło im zobaczyć czy którykolwiek z serwisów „kliknie" w testowe adresy URL, które zostały wysłane za pośrednictwem prywatnych wiadomości. Dzięki czemu wiadomo było, kto i kiedy i skąd odwiedzał adresy URL.

"Wierzymy, że zarzuty są bezpodstawne i będziemy się intensywnie bronić„ powiedział Facebook w oświadczeniu, które przesłano mailowo do IT World.

Pozew został złożony w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych Północnego Okręgu Kalifornii. Zwraca się również o wydanie nakazu portalowi Facebook zakazu w sprawie domniemanych praktyk.

źródło: Marken Systemy Antywirusowe, IT World, BitdefenderLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.