Nowy FileMedic - produkt z linii FM Antivirus 2014 gwarantuje najwyższą ochronę

Marka Bitdefender rośnie w oczach. Coraz więcej vendorów oprogramowania antywirusowego wykorzystuje ich technologie we własnych produktach. Ostatnio do tego grona dołączyły dwie polskie firmy - Arcabit [ recenzja Arcabit Internet Security 2014 ] oraz recenzowany w tym artykule FM Ultimate Protection 2014 z premierą dnia 14 marca 2014 roku.

W poprzedniej wersji produkt firmy FileMedic był doskonałym przykładem antywirusa, który tylko "był" w systemie. Nie zapewniał żadnej ochrony a w dodatku jego apetyt na zasoby był ogromny w porównaniu do możliwości [ recenzja ].

Dzień recenzji zeszłorocznej wersji był wyjątkowy. Muszę przyznać, że do tego momentu nie widziałem i nie testowałem gorszego programu niż FileMedic. A fakt, iż projekt Filemedic Antivirus 2012 upadł, nikogo chyba nie dziwił w branży.

Kilka miesięcy później pojawił się u nas artykuł silniki antywirusowe - recepta dla polskiej branży antywirusowej. Wszystko co zostało w nim opisane ziściło się w dniu premiery Arcabit 2014 i produktów marki FM Antivirus. Chyba sami vendorzy doszli do wniosku, że słabym produktem nie zwojują runku. Arcabit zdecydowanie poprawił swój program. A jak jest w przypadku FileMedic Sp. z o.o?

Bystre oko użytkownika szybo zauważy wielkie podobieństwo w interfejsie Bitdefendera i FM. Nawet proces instalacji jest łudząco podobny. Różnice widać w zastosowanej czcionce i kolorystyce. W skrócie - użytkownik otrzymał zupełny klon technologii Bitdefender, lecz w innym opakowaniu. Czy to źle? Jeśli chodzi o wykrywalność zdecydowanie nie.

Polski użytkownik do tej pory, który chciał mieć na pokładzie swojej maszyny polskie oprogramowanie antywirusowe, musiał wybierać pomiędzy korzystaniem na siłę z polskich i słabych produktów a ochroną swojego komputera. Na szczęście sytuacja się zmieniła. Od teraz FileMedic Sp. z o.o oraz Arcabit oferują znacznie zwiększoną ochronę, polski interfejs oraz pomoc techniczną w języku ojczystym.

Co mamy pod maską FM Ultimate Protection 2014?

Jak nie trudno się domyślić, wykorzystane technologie do ochrony pochodzą od Bitdefendera, obecnie jednego z liderów w branży antywirusowej. Oprócz standardowej ochrony w czasie rzeczywistym wyposażoną w technologię pod nazwą PhotON (inteligentne skanowanie) , użytkownik otrzymuje:

 • zaimplementowaną ochronę przeglądarek, która bazuje na fantastycznym dodatku Bitdefender Trafficlight. Plugin nie dość, że jest darmowy to jeszcze zapewnia doskonałą ochronę podczas surfowania po sieci czy korzystania z systemów płatności.

 • moduł antyspamowy, który integruje się z klientami poczty: Thunderbird 3.0.4 (lub nowszy), Outlook 2007, 2010, 2013, Outlook Express oraz Windows Mail (32 bity)
 • optymalizację ustawień systemu, w tym usuwanie zbędnych plików (coś na zasadzie programów pokroju CCliener)
 • automatyczne wyszukiwanie luk, które zaproponuje instalację łatek bezpieczeństwa Windows (za tą funkcjonalność użytkownicy zawsze cenili Bitdefendera)
 • moduł szyfrowania plików na dysku
 • niszczarkę plików
 • moduł antykradzieżowy, dzięki któremu zlokalizujemy komputer. Dokładność lokalizacji uzależniona jest od sposobu połączenia z internetem - moduł stara się ustalić położenie najdokładniej na ile to możliwe na podstawie topologii sieci.
 • szyfrowanie komunikacji w programach Yahoo! Messenger i Skype
 • filtr anyphishingowy - ściśle powiązany z ochroną przeglądarki
 • kontrola rodzicielska, która może być zarządzana z dowolnego miejsca i komputera z dostępem do internetu
 • bezpieczne wyszukiwanie - wyniki wyszukiwania są sprawdzane przez moduł ochrony www zaimplementowany w FM Ultimate Protection pod kątem zagrożeń. Jeśli strona jest bezpieczna, obok hasła z wynikiem wyszukiwania pojawia się zielona ikonka
 • dwukierunkowy firewall
 • antyspam wykorzystujący technologię w chmurze

Słowo podsumowania

Oceniając program antywirusowy musimy być obiektywni. Należy więc zapomnieć o zeszłorocznym produkcie Filemedic Antivirus 2012 i skupić się na obecnej.

Jeśli nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Pomimo, że programowi nie można już nic zarzucić (w końcu Bitdefender to jeden z najlepszych obecnie programów zabezpieczających) w kwestii ochrony, czuć pewien niedosyt, który wyraża się się brakiem polskich technologii antywirusowych. Korzystanie z cudzych rozwiązań nie jest przecież złe, ale z drugiej strony sprzedaż tego samego Bitdefendera w pudełku marki FM Antivirus może wywoływać różne opinie użytkowników. Sami musicie zdecydować czy kupić produkt z linii FM Antivirus czy Bitdefendera - ale w końcu czy to nie jest to samo? No nie :) Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Strona producenta: http://fmantivirus.comKomentarze

yjk Thu, 02/27/2014 - 22:41

Dobrze, że chociaż teraz program zapewnia ochroną na poziomie Bitdefendera.

cbob Sat, 03/01/2014 - 22:42

szkoda ze komentarze sa usuwane, po co wogule jest to pole komentarz w takim razie

Adrian Ścibor Sun, 02/23/2014 - 22:43

Przykro mi, że wysunąłeś fałszywe wnioski. Zmieniliśmy kilkanaście dni temu całą strukturę hierarchii kategorii, cały wygląd strony i silnik napędzający nasz wortal, dlatego też nie było żadnych komentarzy.

Jerzy Kudelski Thu, 04/17/2014 - 23:43

Bardzo dobry tekst. Szukałem jakiegoś porównania FM z Bitdefenderem od kiedy trafiłem na 30% promocję na FM Antivirus . Widzę, że to może być dobrze wydane 50 pln :)

Paweł Wed, 09/17/2014 - 23:45

Dostałem od nazwa.pl (za przedłużenie domeny) możliwość zakupu tego antywirusa w wersji IS za 29 zl netto. Zaczałęm się zastanawiać co to w ogóle za antywirus. Przeglądając allegro zobaczyłem, że do tanich nie należy. Zacząłem szukać dalej i natknąłem się na ten artykuł. Utwierdził mnie w przekonaniu, że warto wydać te pieniądze, gdyż jestem fanem BitDefendera(mam go na komórce, laptopie i PC). Wersja na laptopie właśnie wygasa więc tam wyląduje FM Internet Security. Dzięki za info o tym antywirusie :)

Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.